Fundacja Batorego pod lupą. Fundusze Norweskie na pomoc lewackim organizacjom

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. YouTube/Twitter

Fundacja Batorego od lat jest operatorem Funduszy Norweskich, które w teorii powinny być środkami, jakie Norwegia wypłaca za dostęp do rynku unijnego, w tym możliwości wchodzenia na rynek polski. W praktyce służą głównie wzmacnianiu lewackich organizacji. Choć rząd PiS w 2016 roku początkowo oponował przeciw ustanowieniu Fundacji Batorego operatorem Funduszu na kolejne lata, to ostatecznie ugiął się pod presją.

Zobacz także: KE kieruje do TSUE skargę przeciwko Polsce. Chodzi o kolejność prawa polskiego i unijnego

Fundacja Batorego niewiele ma wspólnego ze sławetnym królem Polski Stefanem Batorym. Została założona i jest solidnie dotowana przez George’a Sorosa. Jest też operatorem Funduszy Norweskich.

Beneficjentami tych środków stały się m.in. organizacje takie jak Fundacja Wolność od Religii, Stowarzyszenie Grupa Stonewall, Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Stowarzyszenie na Rzecz Osób LGBT „Tolerado”, Stowarzyszenie Queerowy Maj, Fundacja Ogólnopolski Strajk Kobiet, a także Komitet Obrony Demokracji, Fundacja Wiara i Tęcza, Stowarzyszenie Lambda Warszawa, Fundacja SEXEDpl czy Stowarzyszenie Tęczowe Opole. Granty otrzymały również m.in. Stowarzyszenie Sędziów Polskich Iustitia, Akcja Demokracja, Watchdog Polska, Komitet Obrony Demokracji.

„Dotacje można przeznaczyć na:

a) realizację działań mających na celu wzmocnienie i rozwój organizacji, zgodnie z przyjętą przez organizację długofalową strategią/planem działania,

b) prowadzenie bieżącej działalności zgodnej z misją organizacji, zgodnie z przyjętą przez organizację długofalową strategią/planem działania” – zapisano w „Podręczniku dla Wnioskodawców i Grantobiorców programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy Konkurs na dotacje instytucjonalne”.

W skład Komisji Konkursowej, która przy najnowszej edycji dotacji decydowała nad przyznawaniem dofinansowań, weszli m.in. Magdalena Szafranek, Draginja Nadażdin, czy Zofia Komorowska.

Magdalena Szafranek to socjolog i prawniczka. Jest aktywna w mediach społecznościowych. W Walentynki zamieściła grafikę przedstawiająca dwa muminki, oraz wierszyk:

„Na górze róże

Na dole cis

Pamiętaj Kochanie

By ***** ***!”

Szafranek chętnie udostępnia również posty, w których udziela poparcia dla m.in. organizacji LGBT+ czy Strajku Kobiet.

Z kolei Draginja Nadażdin była przez kilkanaście lat dyrektorką Amnesty International Polska. Podobnie jak Szafranek, Nadażdin nie kryje w mediach społecznościowych, jakie ma poglądy. Na swoim zdjęciu profilowym umieszczała m.in. nakładki z tęczą czy błyskawicą. Nadażdin atakowała polskie władze za ochronę granic przed hybrydowymi atakami Łukaszenki i niekontrolowanym napływem nasyłanych przez niego uchodźców. Zofia Komorowska to córka byłego prezydenta RP.

Przez trzy lata Instytut Ordo Iuris walczył z Fundacją Batorego w sądzie, aby ta ujawniła m.in. zasady, na jakich przyznaje fundusze oraz nazwiska osób, które za to odpowiadają i szczegóły współpracy z nimi. W 2021 roku zapadł wyrok sądu nakazujący Fundacji Batorego ujawnienie tych danych.

Zał. przez Sorosa Fundacja Batorego przez lata była monopolistą trzeciego sektora w Polsce. Wciąż rozdaje miliony euro z funduszy norweskich, które trafiają hojnie do NGO-sów związanych z totalną opozycją. Ale o tym nie dowiecie się z mediów komercyjnych… – ocenił Piotr Mazurek, pełnomocnik Rządu ds. Polityki Młodzieżowej, Wiceprzewodniczący Komitetu ds. Pożytku Publicznego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

TVP INFO

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY