Studia w Polsce. Rośnie liczba zagranicznych studentów

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Uczelnia

uszelnia, studenci / Fot. pixabay.com

W poprzednim roku akademickim studiowało w Polsce blisko 89,5 tys. studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o ponad 4,7 tys. więcej niż rok wcześniej – wynika z raportu "Studenci zagraniczni w Polsce 2022".
  • Raport “Studenci zagraniczni w Polsce 2022” pokazuje, że w Polsce studiowało 89 420 osób z zagranicy.
  • Zagraniczni studenci stanowią obecnie 7,34 proc. ogółu studentów w naszym kraju.
  • Od lat najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce są Ukraińcy.
  • Z raportu wynika także, że rośnie liczba studentów z Afryki.
  • Należy spodziewać się dalszych wzrostów studentów zagranicznych na polskich uczelniach.
  • Zobacz także: SpaceX ogranicza Ukraińcom korzystanie ze Starlinków. Chodzi o wojskowe wykorzystywanie

Raport “Studenci zagraniczni w Polsce 2022” oparty jest na niepublikowanych danych GUS za rok akademicki 2021/2022, danych Zintegrowanego Systemu Informacji o Szkolnictwie Wyższym i Nauce POL-on, badaniu własnym Fundacji Edukacyjnej “Perspektywy”, a także na danych OECD, UNESCO oraz Project Atlas.

W roku akademickim 2021/22 studiowało w Polsce 89 420 studentów zagranicznych ze 180 krajów, czyli o 4 731 więcej, niż rok wcześniej (wzrost o 5,6 proc.). Zagraniczni studenci stanowią obecnie 7,34 proc. ogółu studentów w naszym kraju

– czytamy w raporcie.

Wskazano w nim, że trzynaście lat temu było ich tylko 0,82 proc., a w roku akademickim 2016/17 roku – 4,88 proc. Trend wzrostowy utrzymuje się od 2005 roku

Prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy dr Bianka Siwińska wyjaśniła, że część zagranicznych studentów uczęszcza na wykłady poprzez zdalne nauczanie.

Część studentów realizuje oczywiście edukację w trybie online, ale oficjalne statystyki nie posiadają danych w tym zakresie – nie analizują tego zjawiska. Są tylko szacunkowe dane cząstkowe. Przykładowo, z niepełnych danych zebranych przez Konferencję Rektorów Akademickich Szkół Polskich wynika, że w odniesieniu do studentów I roku pochodzących z Ukrainy w trybie online studiuje ok. 10 procent; dotyczy to głównie mężczyzn w wieku poborowym, którzy nie mogli przekroczyć granicy

– powiedziała dr Bianka Siwińska.

Czytaj więcej: Rocznica zbrodni we wsi Parośle. “Nie o zemstę, lecz o pamięć wołają ofiary”

Polskie uczelnie zmagają się z napływem studentów ze Wschodu

Od lat najliczniejszą grupą studentów zagranicznych w Polsce są Ukraińcy. Jednak ich liczba zaczęła się obniżać. Dr Siwińska poproszona o komentarz dotyczący tego zjawiska, zwróciła uwagę, że liczba studentów z Ukrainy w polskich uczelniach zmniejsza się już od roku akademickiego 2018/19, kiedy osiągnęła maksimum, czyli 39 203 osoby.

Jest to naturalne, bo Ukraina, podobnie jak Polska, znajduje się w okresie spadku demograficznego, szczególnie w grupie wiekowej 17-25 lat. Wpływ wojny jest również w tym zakresie istotny, choć nie jest on jednoznacznie negatywny, gdyż do Polski przyjechała prawdopodobnie część młodzieży, która wcześniej wyjeżdżała tradycyjnie na studia w Rosji – było to ok. 7 tysięcy

– dodała prezes Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.

Z raportu wynika także, że rośnie liczba studentów z Afryki. W analizie podano, że mimo wzrostu liczby studentów zagranicznych w ciągu ostatnich lat, w Polsce nadal uczy się procentowo mniej studentów, niż w najbardziej rozwiniętych krajach OECD, czy nawet w Chinach.

Jak wyjaśniła dr Siwińska pewnym ograniczeniem jest w Polsce potrzeba posiadania wizy. Jej zdaniem liczba zagranicznych studentów mogłaby być znacznie wyższa. W podsumowaniu dokumentu napisano, że należy spodziewać się dalszych wzrostów studentów zagranicznych na polskich uczelniach.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

magnapolonia.org

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY