NRC: Sikorski otrzymuje od ZEA 100 tys. rocznie

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Radosław Sikorski

Radosław Sikorski / fot. flickr.com

Eurodeputowany PO Radosław Sikorski otrzymuje rocznie 100 tys. dol. ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich – pisze holenderski dziennik "NRC”.
  • “NRC” informuje, że Radosław Sikorski otrzymuje od ZEA 100 tys. dol. rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas.
  • Gazeta zaznacza, że konferencja ma obecnie formę stałej instytucji ma charakter zamknięty.
  • Sikorski poparł w Parlamencie Europejskim sprzeciw wobec wstrzymania dostaw broni do krajów zaangażowanych w wyniszczającą wojnę w Jemenie.
  • Zobacz także: Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii. Liczba ofiar przekroczyła 16 tys.

Gazeta “NRC” przypomina, że kontakty między europejskimi politykami a zagranicznymi państwami są pod lupą po tym, gdy wyszedł na jaw skandal łapówkarski w Parlamencie Europejskim. 

“NRC” informuje, że Radosław Sikorski otrzymuje od ZEA 100 tys. dol. rocznie za doradztwo przy konferencji Sir Bani Yas.

Konferencja została utworzona przez Emiraty nieco ponad 10 lat temu jako sposób na prowadzenie międzynarodowej dyplomacji za pomocą tzw. miękkiej siły

– czytamy w holenderskiej gazecie “NRC”.

Gazeta zaznacza, że konferencja ma obecnie formę stałej instytucji ma charakter zamknięty. Ponadto media nie są dopuszczane do wywiadów, a także nie są udzielane szersze informacje o pracy instytucji.

Rola Sikorskiego podczas arabskich konferencji

Holenderski dziennik napisał, że Radosław Sikorski mówi w tym kontekście o rzekomo najsłynniejszej konferencji na Bliskim Wschodzie.

Zasiada w jej radzie doradczej od 2017 r., w wyniku czego otrzymał już prawie pół miliona euro od Ministerstwa Spraw Zagranicznych Emiratów Arabskich

– podają holenderskie media.

Gazeta zaznacza, że były szef polskiej dyplomacji w rządzie Donalda Tuska nie poinformował Parlamentu Europejskiego, że przyjechał na konferencję w Emiratach pod koniec zeszłego roku na koszt tego kraju.

Sikorski tłumaczył “NRC”, że w jego przypadku nie było to konieczne, ponieważ nie odbył on tej podróży jako poseł do PE. Przyznał, że była to część płatnych, zewnętrznych zajęć.

Czytaj więcej: Ziobro o ustawie wiatrakowej: “To zły dzień dla Polaków”

Sikorski przychylny ZEA podczas głosowań w PE

Analiza wyników głosowania Sikorskiego przeprowadzona przez NRC pokazuje, że zajmuje on stanowisko przychylne Emiratom i ich najwierniejszemu sojusznikowi Arabii Saudyjskiej

– informuje gazeta.

Gazeta wylicza, że Sikorski poparł w Parlamencie Europejskim sprzeciw wobec wstrzymania dostaw broni do krajów zaangażowanych w wyniszczającą wojnę w Jemenie.

Widać to chociażby wtedy, gdy Parlament Europejski chce wezwać państwa członkowskie do zaprzestania dostaw broni do Arabii Saudyjskiej po zabójstwie saudyjskiego dziennikarza Dżamala Chaszukdżiego w Istambule w 2020 r. Sikorski głosuje przeciwko

– czytamy dalej w artykule.

Dziennik przypomina, że w 2021 r. sprzeciwił się on również wezwaniu do działań przeciwko ZEA w związku z uwięzieniem krytycznego blogera, a także poparł próbę złagodzenia rezolucji w sprawie kary śmierci w Arabii Saudyjskiej. 

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY