Chiński balon nad USA. Pekin odpowiada na jego zestrzelenie

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Chiński balon szpiegowski

Chiński balon obserwacyjny nad USA / Fot. Twitter

W sobotę 4 lutego Stany Zjednoczone zestrzeliły chiński balon obserwacyjny. Waszyngton poinformował, że wojskowi musieli poczekać do momentu jak obiekt znajdzie się na oceanem. Pekin od początku incydentu postawił na narracje o cywilnym balonie meteorologicznym, który zboczył z drogi.
  • W poniedziałek Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o masowe użycie siły, kiedy amerykańskie wojsko zestrzeliło w sobotę podejrzany chiński balon szpiegowski.
  • Wiceminister spraw zagranicznych Xie Feng powiedział, że w niedzielę złożył formalną skargę do ambasady USA.
  • Jego zdaniem, zestrzelenie obiektu spowodowało pogorszenie relacji.
  • Zobacz także: Rozłam w partii Gowina. Poszło o sojusz z AgroUnią

W poniedziałek Chiny oskarżyły Stany Zjednoczone o masowe użycie siły, kiedy amerykańskie wojsko zestrzeliło w sobotę podejrzany chiński balon szpiegowski. Stany Zjednoczone zestrzeliły balon u wybrzeży Karoliny po tym, jak przeleciał przez wrażliwe miejsca wojskowe w Ameryce Północnej.

Wiceminister spraw zagranicznych Xie Feng powiedział, że w niedzielę złożył formalną skargę do ambasady USA w związku z atakiem sił wojskowych na chiński cywilny bezzałogowy statek powietrzny.

Czytaj więcej: Pierwszy serial w technologii deep fake. Coraz trudniej będzie odróżnić fikcję od rzeczywistości?

Chiński balon powodem wzrostu napięcia

Obecność balonu na niebie nad Stanami Zjednoczonymi zadało poważny cios i tak już napiętym stosunkom amerykańsko-chińskim, które od lat znajdują się w spirali spadkowej. To skłoniło sekretarza stanu Antony’ego Blinkena do nagłego odwołania podróży do Pekinu, której celem było złagodzenie napięć.

Xie powtórzył naleganie Chin, że balon był chińskim cywilnym bezzałogowym statkiem powietrznym, który wpadł w błąd USA, nazywając to przypadkowym incydentem spowodowanym siłą wyższą.

Chiny zdecydowanie będą chronić uzasadnione prawa i interesy chińskich firm, zdecydowanie będą chronić interesy i godność Chin oraz zastrzegają sobie prawo do dalszych niezbędnych reakcji

– stwierdził chiński wiceminister spraw zagranicznych.

Prezydent USA Joe Biden wydał rozkaz zestrzelenia po tym, jak poinformowano go, że najlepszy czas na operację będzie nad wodą. Urzędnicy wojskowi ustalili, że zestrzelenie balonu nad lądem z wysokości 18 000 metrów stanowiłoby nadmierne zagrożenie dla ludzi na ziemi.

To, co zrobiły Stany Zjednoczone, poważnie wpłynęło i zaszkodziło wysiłkom obu stron i postępom w stabilizacji stosunków chińsko-amerykańskich od czasu spotkania na Bali

– powiedział Xie Feng.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

nypost.com, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY