Orban: Najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Węgry

Viktor Orban / Fot. European People's Party Wikimedia Commons

Wojna w naszym sąsiedztwie i sankcje nałożone przez Brukselę w odpowiedzi na nią stworzyły szczególne zagrożenie dla Węgier w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Europy - ocenił premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji z prezydentem Azerbejdżanu, Ilhamem Alijewem, która odbyła się na początku tygodnia.

Zobacz także: Scholz obawia się Rosji. Niemcy wyznaczają granice

Zdaniem Orbana Azerbejdżan stał się strategicznym partnerem dla Europy i dla samych Węgier.

W chwili obecnej najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu – stwierdził premier Węgier.

Współpraca Europy z Azerbejdżanem rozwija się. Podczas wizyty prezydenta tego kraju na Węgrzech podpisano umowę o podwojeniu do 2027 roku wolumenu gazu ziemnego importowanego z Azerbejdżanu do Europy przez Południowy Korytarz Gazowy, a także umowę o dostawach energii elektrycznej.

Jako że dostawy gazu ziemnego i energii elektrycznej z Azerbejdżanu do Europy mają przebiegać przez terytorium Węgier, to Budapeszt również będzie beneficjentem tego rozwiązania – wskazał Orban.

Ilham Alijew stwierdził, że jego kraj „ma mnóstwo energii, aby zaspokoić europejskie potrzeby jako niezawodny dostawca przez następne 100 lat”. Wśród podpisanych porozumień węgiersko-azerskich znalazły się te dotyczące współpracy w zakresie gazu ziemnego, rolnictwa, przestrzeni kosmicznej, migracji i wreszcie deklarację o kluczowym partnerstwie strategicznym.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY