Inflacja w Polsce. Soboń: “Od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza”

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Inflacja

Inflacja / Fot. Pixhere

Gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza - powiedział wiceminister finansów Artur Soboń. Dodał, że według założeń, inflacja w Polsce w 2023 r. wyniesie 9,8 proc.
  • Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja średnioroczna w 2022 r. wyniosła 14,4 proc.
  • Wiceminister finansów Artur Soboń wyjaśnił niedawno, że szczyt inflacji w Polsce ma miejsce obecnie i potrwa przez kilka miesięcy 2023 r.
  • Przypomniał, że średnioroczna inflacja w Polsce 2023 r. według założeń budżetowych ma wynieść 9,8 proc.
  • Zobacz także: Prezydent Litwy: NATO powinno dostarczać Ukrainie wszelką potrzebną jej broń

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja średnioroczna w 2022 r. wyniosła 14,4 proc., a więc był to najwyższy wzrost od 1997 r. Z kolei grudniowa inflacja to 16,6 proc. w porównaniu do grudnia 2021.

Wiceminister finansów Artur Soboń wyjaśnił niedawno, że szczyt inflacji w Polsce ma miejsce obecnie i potrwa przez kilka miesięcy 2023 r. W drugiej połowie roku inflacja powinna wyraźnie spadać.

Zastrzegamy, że nie wiemy, jak będzie wyglądała rzeczywistość, bo tych zjawisk, które miały miejsce w naszej gospodarce, które nas zaskoczyły w ostatnim czasie, było tak dużo, że takie zastrzeżenie warto poczynić. Więc gdyby nic nadzwyczajnego się nie wydarzyło, to rzeczywiście od marca presja inflacyjna będzie wyraźnie mniejsza

– powiedział Artur Soboń.

Soboń zaznaczył, że spadek presji inflacyjnej przełoży się na wolniej rosnące ceny, jednak wciąż daleko sprzed końca roku 2021 r.. Przypomniał, że średnioroczna inflacja w Polsce 2023 r. według założeń budżetowych ma wynieść 9,8 proc.

Czytaj więcej: Papież Franciszek apeluje o zakończenie wyzysku Afryki

Wzrost bezrobocia

Pytany o wzrost bezrobocia, które wg. danych GUS w grudniu wyniosło 5,2 proc. a mdm wzrosło o 0,1 pkt. proc. stwierdził, że nie spodziewa się większych zmian.

Mamy czynniki, które powodują, że rynek pracy wciąż potrzebuje pracowników, więc wzrostu bezrobocia się nie spodziewam

– podkreślił wiceminister finansów.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

money.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY