Problem z tanim zbożem. Ministrowie rolnictwa przeanalizują sytuację

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Ministrowie ds. rolnictwa Unii Europejskiej będą w poniedziałek dyskutować na temat wzrostu importu zbóż z Ukrainy. To inicjatywa ministra rolnictwa, wicepremiera Henryka Kowalczyka, oraz pięciu innych ministrów.
  • Rolnicy alarmują, że otwarcie granic dla ukraińskiego zboża doprowadziło do trudnej sytuacji na rynku.
  • Komisarz Unii Europejskiej ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział, że trwają rozważania dotyczące tego, jak pomóc rolnikom.
  • Rolnicy zwracają też uwagę, że część zboża, które przez nasz kraj miało być eksportowane do innych państw, trafia na polski rynek.
  • Zobacz także: Podatki 2023 – od kiedy można składać PIT?

Rolnicy alarmują, że otwarcie granic dla ukraińskiego zboża doprowadziło do trudnej sytuacji na rynku.

Komisarz UE ds. rolnictwa, Janusz Wojciechowski, przyznał w ubiegłym tygodniu, że trwają rozważania dotyczące tego, jak pomóc rolnikom i zrekompensować im straty, które ponieśli. Wskazał, iż jest kilka możliwości, w tym pomoc publiczna czy krajowa, ale być może na ten cel będzie użyta rezerwa kryzysowa. Szczegóły mają być omawiane w poniedziałek.

Czytaj więcej: Die Welt. Polacy zmagają się z tanim ukraińskim zbożem

Solidarność apeluje o pomoc

Szef rolniczej “Solidarności”, Tomasz Obszański, podkreślał, że potrzebna jest niezwłoczna pomoc.

Niezależnie od tego, czy to będą środki unijne, czy krajowe, musi być bezwzględne wsparcie dla sektora zbóż. Rolnicy przez całą sytuację nie mogą sprzedać swojego zboża, nie mówimy już nawet o cenie, dlatego że wszystkie magazyny firm przetwórczych, paszowych są pełne przez zboże ukraińskie. Firmy nie są zainteresowane zbożem krajowym. Obecnie cena zboża jest bardzo niska, dlatego nie pokrywa ona nawet kosztów produkcji

– powiedział Tomasz Obszański z rolniczej “Solidarności”.

Rolnicy zwracają też uwagę, że część zboża, które przez nasz kraj miało być eksportowane do innych państw, trafia na polski rynek.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY