Naczelny lekarz USA ostrzega przed mediami społecznościowymi. “13 lat to za wcześnie”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Zgodnie z regulaminem większości mediów społecznościowych, mogą z nich korzystać użytkownicy w wieku minimum 13 lat. Zasady takie ustaliły zarówno Facebook, jak Instagram, czy najpopularniejszy wśród młodszej młodzieży TikTok.
  • Zgodnie z regulaminem większości mediów społecznościowych, mogą z nich korzystać użytkownicy w wieku minimum 13 lat.
  • Z kolei naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych Vivek Murthy ostrzega, że ta bariera wieku jest za niska.
  • Podkreślił, że media społecznościowe wypaczają u młodych ludzi proces rozwoju.
  • Zobacz także: Powraca temat myśliwców. Polskie władze chętnie przekażą Ukrainie F-16

Krytyczne uwagi Vivka Murthy’ego, pełniącego jeden z czołowych urzędów w amerykańskiej służbie zdrowia, udostępnił portal CNN. Jak ostrzegał medyk, dojrzewające dzieci znajdują się dopiero na początkowym etapie procesu tworzenia własnej tożsamości, a media społecznościowe pełne są treści i mechanizmów mogących poważnie wypaczyć ten kluczowy w rozwoju osoby proces.

Bazując na danych z badań, osobiście uważam, że 13 lat to za wcześnie. Musimy pamiętać, że to newralgiczny okres w budowaniu poczucia własnej wartości i oceny relacji z innymi, a środowisko social mediów często działa w tych dziedzinach na niekorzyść dzieci

– powiedział Vivek Murthy.

Jak wskazał amerykański urzędnik, osobom młodym szczególnie trudno jest zachować właściwie proporcje w korzystaniu z portali społecznościowych. Dzieje się tak nieprzypadkowo – właśnie bowiem intencja zainteresowania odbiorców do ekranów smartfonów i komputerów przyświeca twórcom portali. 

Mamy najlepszych projektantów i deweloperów na świecie, którzy tworzą te platformy tak, aby maksymalnie wydłużyć czas ich używania. Jeżeli powiemy dzieciom, aby użyły siły swojej woli i kontrolowały czas, jaki spędzają na tych platformach, to stawiamy je naprzeciwko najlepszych projektantów świata. To nierówna walka

– podkreślił lekarz.

Z tego powodu w opinii Amerykanina państwo powinno zaingerować w regulaminy serwisów.

Młodzi użytkownicy mogą być podatni na uzależnienia od mediów społecznościowych. Jednak nie tylko tzw. utknięcie dzieci w przestrzeni wirtualnej stanowi zagrożenie – na Facebooku czy Instagramie roi się od niebezpiecznych treści, do których użytkownicy, również niepełnoletni, mają trudny do kontrolowania dostęp.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rp.pl, pch24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY