- Zgodnie z regulaminem większości mediów społecznościowych, mogą z nich korzystać użytkownicy w wieku minimum 13 lat.
- Z kolei naczelny lekarz Stanów Zjednoczonych Vivek Murthy ostrzega, że ta bariera wieku jest za niska.
- Podkreślił, że media społecznościowe wypaczają u młodych ludzi proces rozwoju.
- Zobacz także: Powraca temat myśliwców. Polskie władze chętnie przekażą Ukrainie F-16
Krytyczne uwagi Vivka Murthy’ego, pełniącego jeden z czołowych urzędów w amerykańskiej służbie zdrowia, udostępnił portal CNN. Jak ostrzegał medyk, dojrzewające dzieci znajdują się dopiero na początkowym etapie procesu tworzenia własnej tożsamości, a media społecznościowe pełne są treści i mechanizmów mogących poważnie wypaczyć ten kluczowy w rozwoju osoby proces.
Bazując na danych z badań, osobiście uważam, że 13 lat to za wcześnie. Musimy pamiętać, że to newralgiczny okres w budowaniu poczucia własnej wartości i oceny relacji z innymi, a środowisko social mediów często działa w tych dziedzinach na niekorzyść dzieci
– powiedział Vivek Murthy.
Jak wskazał amerykański urzędnik, osobom młodym szczególnie trudno jest zachować właściwie proporcje w korzystaniu z portali społecznościowych. Dzieje się tak nieprzypadkowo – właśnie bowiem intencja zainteresowania odbiorców do ekranów smartfonów i komputerów przyświeca twórcom portali.
Mamy najlepszych projektantów i deweloperów na świecie, którzy tworzą te platformy tak, aby maksymalnie wydłużyć czas ich używania. Jeżeli powiemy dzieciom, aby użyły siły swojej woli i kontrolowały czas, jaki spędzają na tych platformach, to stawiamy je naprzeciwko najlepszych projektantów świata. To nierówna walka
– podkreślił lekarz.
Z tego powodu w opinii Amerykanina państwo powinno zaingerować w regulaminy serwisów.
Młodzi użytkownicy mogą być podatni na uzależnienia od mediów społecznościowych. Jednak nie tylko tzw. utknięcie dzieci w przestrzeni wirtualnej stanowi zagrożenie – na Facebooku czy Instagramie roi się od niebezpiecznych treści, do których użytkownicy, również niepełnoletni, mają trudny do kontrolowania dostęp.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
rp.pl, pch24.pl