Austria domaga się ostrzejszej polityki migracyjnej UE, łatwiejszych deportacji

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Mur z drutu kolczastego

Mur z drutu kolczastego / Fot. Pixabay

Po zmaganiach z rekordową liczbą wniosków o azyl w ubiegłym roku, Austria domaga się od UE zaostrzenia polityki imigracyjnej i złagodzenia zasad deportacji.

W ostatnim oświadczeniu austriacki minister spraw wewnętrznych Erhard Karner powiedział, że powinno się zezwolić na wydalanie nielegalnych imigrantów na poziomie UE, nawet bez procedury azylowej.

Karner stwierdził, że dane pokazują, że coraz więcej Tunezyjczyków i Hindusów ubiega się o azyl w UE. Zaznaczył, że obywatele ci praktycznie nie mają szans na otrzymanie azylu, ale mają prawo do przeprowadzenia procedury.

W ostatnich miesiącach drastycznie wzrosła liczba osób ubiegających się o azyl. W 2022 roku w Austrii złożono prawie 60 tysięcy wniosków o azyl, co było trzykrotnie większą liczbą niż w 2021 roku. Jednak dodatkowym obciążeniem są dziesiątki tysięcy ukraińskich uchodźców, którzy nie mają obowiązku składania wniosków o azyl. Wiele miast mówi, że skończyły się możliwości zakwaterowania dla migrantów.

Nastroje antyimigracyjne pozostają w kraju wysokie, a obecnie najpopularniejsza w kraju jest Partia Wolności (FPÖ), która osiąga 28 procent głosów.

Obecny rząd koalicyjny Chrześcijańskich Demokratów (ÖVP) i Zielonych znajduje się pod coraz większą presją, aby zająć się kryzysem migracyjnym. Teraz minister spraw wewnętrznych prosi, by UE pozwoliła krajom na deportację tych, którzy wyraźnie nie kwalifikują się do otrzymania azylu – podaje węgierski portal informacyjny Mandiner.

“Ci, którzy nie mieliby szans na pozytywną decyzję, powinni być natychmiast wydaleni” – powiedział Karner.

W sumie w 2022 roku w UE złożono 923 tys. wniosków o azyl; procedura ta nie dotyczy jednak uchodźców wojennych z Ukrainy, którzy zgodnie z unijnymi przepisami są uznawani za prześladowanych.

Według najnowszych danych unijnej agencji granicznej Frontex w 2022 r. odnotowano ok. 330 tys. nielegalnych przekroczeń granicy z Unią Europejską, co jest najwyższym wynikiem od czasu kryzysu migracyjnego z 2016 r. i wzrostem o 64 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Ponad 80 procent zarejestrowanych nielegalnych migrantów stanowili dorośli mężczyźni.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY