- Amerykańskie Centrum Prewencji i Kontroli Chorób podaje niepokojące wyniki badań dot. szczepionki na COVID-19.
- Dane sugerują, że u seniorów zaszczepionych biwalentną szczepionką Pfizera stwierdzono więcej przypadków udaru mózgu.
- Eksperci wykluczają narazie powiązania między udarami, a dawką przypominającą.
- Zobacz także: Waloryzacja rent i emerytur na 2023 rok. Minimalna emerytura będzie wynosiła 1588 zł
Dane dotyczące szczepień przeciwko COVID-19 amerykańskiego Centrum Prewencji i Kontroli Chorób sugerują, że u seniorów zaszczepionych biwalentną szczepionką Pfizera stwierdzono więcej przypadków udaru mózgu.
Chodzi o dwuskładnikową szczepionkę koncernu Pfizer i niemieckiej firmy BioNTech wyprodukowanej w technologii mRNA. Miała ona chronić lepiej przed nowymi odmianami wirusa SARS-COV-2. Była ona stosowana jako tzw. booster, czyli dawka przypominająca, podawana po pierwszym szczepieniu.
Z wstępnych danych CDC wynika, że w grupie osób w wieku co najmniej 65 lat zaszczepionych dwuskładnikową szczepionką Pfizera w okresie 21 dni po jej podaniu stwierdzono więcej przypadków niedokrwiennego udaru mózgu.
Jak na razie stwierdzono jedynie, że zachorowań u ludzi starszych jest więcej niż u w grupie osób w wieku 22-44 lat również zaszczepionych tym samym preparatem. U seniorów częściej występują udary mózgu, podobnie jak inne schorzenia, aniżeli u osób w średnim wieku i młodszych.
Czytaj więcej: Austria domaga się ostrzejszej polityki migracyjnej UE, łatwiejszych deportacji
Udary mózgu po boosterze
Pfizer wraz z firmą BioNTech zapewniają w opublikowanym oświadczeniu, że wiedzą o doniesieniach sugerujących potencjalne występowanie udarów mózgu po podaniu szczepionki dwuskładnikowej przeciwko COVID-19 wśród osób w wieku co najmniej 65 lat. Jak narazie, eksperci wykluczają powiązanie ze schorzeniami.
Z danych przedstawionych przez CDC wynika, że wśród 550 tys. osób w wieku co najmniej 65 lat, które zaszczepiono preparatem dwuskładnikowym Pfizera, udar mózgu w okresie trzech tygodniu po jego podaniu stwierdzono u 130 osób. Warto jednak zaznaczyć, że nie dochodziło tutaj do przypadków zgonu.
FDA zawraca uwagę, że jeśli chodzi o podobną szczepionkę w technologii mRNA innej amerykańskiej firmy Moderna nie zauważono wzrostu przypadków udarów mózgu po zaszczepieniu. Wymaga to dalszych badań, jednak rekomendacje dotyczące tych szczepień nie zostają zmienione
– informuje amerykańska Agencja Żywności i Leków.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
radiomaryja.pl