Sojusz militarno-polityczny. Ukraińcy chcą współpracy z Polską i Litwą

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i premier Mateusz Morawiecki

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński i premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/EPA/Sergey Dolzhenko. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Jak wynika z ukraińskiego sondażu, przeprowadzonego w warunkach wojennych na Ukrainie przez Grupę Socjologiczną "Rating", aż 80% respondentów pozytywnie odnosi się do idei utworzenia sojuszu wojskowo-politycznego złożonego z Ukrainy, Polski i Litwy.
  • Jak wynika z ukraińskiego sondażu, aż 80% respondentów pozytywnie odnosi się do idei utworzenia sojuszu wojskowo-politycznego złożonego z Ukrainy, Polski i Litwy.
  • Wśród Ukraińców wzrosło również pragnienie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.
  • 86% poparłoby inicjatywę przeprowadzenia w tej kwestii w referendum, 3% byłoby przeciw, a 8% nie oddałoby głosu.
  • Zobacz także: Partia sprzed lat wróci do wielkiej polityki? “Ja lubię sprawiać niespodzianki”

Na ciekawe wyniki badań socjologicznych dot. międzynarodowych sojuszy i wstąpienia Ukrainy do NATO zwróciła uwagę analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Maria Piechowska.

Badanie pokazuje, że aż 80% Ukraińców pozytywnie odnosi się do idei utworzenia sojuszu militarno-politycznego złożonego z Polski, Litwy i Ukrainy. Przeciwko opowiada się 6%, a 9% nie ma w tej sprawie zdania. Idea sojuszy wojskowo-politycznych z wymienionymi krajami europejskimi cieszy się dużym poparciem wśród wszystkich grup regionalnych, wiekowych i majątkowych.

Jeszcze więcej, bo aż 85% respondentów popiera pomysł stworzenia sojuszu wojskowo-politycznego złożonego z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii. 3% sprzeciwia się takiej inicjatywie, 7% jest obojętnych.

Czytaj więcej: Kubala: Sikorski może być uśpionym agentem rosyjskim [NASZ WYWIAD]

Ukraińcy chcą do NATO i UE

W badaniu zapytano także o poparcie dla wejścia Ukrainy do NATO. Okazuje się, że w ostatnich miesiącach ponownie wzrosło i jest najwyższe w historii badań: 86% poparłoby tę inicjatywę w referendum, 3% byłoby przeciw, a 8% nie oddałoby głosu. Poparcie dla wejścia do UE i NATO jest niemal jednomyślne wśród przedstawicieli wszystkich makroregionów, grup wiekowych i majątkowych.

Badanie przeprowadzono w warunkach wojennych na ludności Ukrainy w wieku 18 lat i starszej, we wszystkich regionach, z wyjątkiem czasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu, a także terytoriów, na których w czasie badania nie było ukraińskiego połączenia komórkowego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY