- Jak wynika z ukraińskiego sondażu, aż 80% respondentów pozytywnie odnosi się do idei utworzenia sojuszu wojskowo-politycznego złożonego z Ukrainy, Polski i Litwy.
- Wśród Ukraińców wzrosło również pragnienie przystąpienia do Sojuszu Północnoatlantyckiego i Unii Europejskiej.
- 86% poparłoby inicjatywę przeprowadzenia w tej kwestii w referendum, 3% byłoby przeciw, a 8% nie oddałoby głosu.
- Zobacz także: Partia sprzed lat wróci do wielkiej polityki? “Ja lubię sprawiać niespodzianki”
Na ciekawe wyniki badań socjologicznych dot. międzynarodowych sojuszy i wstąpienia Ukrainy do NATO zwróciła uwagę analityk Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Maria Piechowska.
W badaniach zapytano też o wstąpienie do NATO – 86% badanych (rekord!) zadeklarowało, że gdyby dzisiaj było referendum w tej sprawie to oddałoby głos na tak.
— Maria Piechowska (@M_Piechowska) January 23, 2023
Za wstąpieniem do UE głosowałoby 87% badanych. https://t.co/3WYxGrwmtH
Badanie pokazuje, że aż 80% Ukraińców pozytywnie odnosi się do idei utworzenia sojuszu militarno-politycznego złożonego z Polski, Litwy i Ukrainy. Przeciwko opowiada się 6%, a 9% nie ma w tej sprawie zdania. Idea sojuszy wojskowo-politycznych z wymienionymi krajami europejskimi cieszy się dużym poparciem wśród wszystkich grup regionalnych, wiekowych i majątkowych.
Jeszcze więcej, bo aż 85% respondentów popiera pomysł stworzenia sojuszu wojskowo-politycznego złożonego z Ukrainy, Polski i Wielkiej Brytanii. 3% sprzeciwia się takiej inicjatywie, 7% jest obojętnych.
Czytaj więcej: Kubala: Sikorski może być uśpionym agentem rosyjskim [NASZ WYWIAD]
Ukraińcy chcą do NATO i UE
W badaniu zapytano także o poparcie dla wejścia Ukrainy do NATO. Okazuje się, że w ostatnich miesiącach ponownie wzrosło i jest najwyższe w historii badań: 86% poparłoby tę inicjatywę w referendum, 3% byłoby przeciw, a 8% nie oddałoby głosu. Poparcie dla wejścia do UE i NATO jest niemal jednomyślne wśród przedstawicieli wszystkich makroregionów, grup wiekowych i majątkowych.
Badanie przeprowadzono w warunkach wojennych na ludności Ukrainy w wieku 18 lat i starszej, we wszystkich regionach, z wyjątkiem czasowo okupowanych terytoriów Krymu i Donbasu, a także terytoriów, na których w czasie badania nie było ukraińskiego połączenia komórkowego.
W badaniu nie podano definicji – różnie można też interpretować słowo "sojuz" – jako związek i jako unię.
— Maria Piechowska (@M_Piechowska) January 23, 2023
Poza tym w czasie trwającej wojny pomoc jest ważna, więc każdy sojusz/związek/unia z innym państwem partnerskim będzie miał poparcie.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com
tysol.pl