Prof. Krysiak: Bez Polski odbudowa na Ukrainie nie nastąpi [NASZ WYWIAD]

TYLKO U NAS
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prof. Zbigniew Krysiak

Prof. Zbigniew Krysiak / Fot. You Tube/ Media Narodowe

"Polska gospodarka jest stabilna mimo pandemii, mimo również kryzysu i wojny" - mówił w Dniu na żywo w MN profesor Zbigniew Krysiak, ekonomista i prezes Instytutu Myśli Schumana.

Zobacz także: Skandaliczna wypowiedź Sikorskiego. Rosjanie niezwykle zachwyceni

Sukces w Davos

“Trzeba powiedzieć, podejść do tego – co mogliśmy uzyskać. Polska delegacja bardzo dobrze wykorzystała ten moment, skupiając się na priorytetach, chodzi o kondycję i stan naszej energetyki. Druga sprawa to sprawa bezpieczeństwa. Delegacja polska mobilizowała, by jak najszybciej koalicja krajów w Europie, związanych z NATO podjęła aktywne działania na rzecz dostarczenia broni na Ukrainę, bo jest to sprawa ryzyka. Jeśli tego nie będzie, to jest ryzyko, że Rosja ruszy na kraje bałtyckie i inne. Te dwie sprawy mógłbym ocenić, że Polska tutaj odniosła sukces” – mówił profesor Krysiak.

Polska przyciąga inwestorów?

“Absolutnie tak. Szczęściem jest to, że przyciągamy. Nieszczęściem jest wojna na Ukrainie. Dlaczego przyciągamy? Bez Polski odbudowa na Ukrainie nie nastąpi. Przyciąganie kapitału inwestorów jest wynikiem autonomicznej dobrej kondycji polskiej gospodarki, która z perspektywy bezpieczeństwa jest coraz mocniej strzeżona przez wojska amerykańskie. To niezwykle ważne dla inwestorów, szczególnie amerykańskich, ale nie tylko – że to bezpieczeństwo daje gwarancję i stabilność prowadzenia biznesu. Polska gospodarka jest stabilna mimo pandemii, mimo również kryzysu i wojny. Drugi ważny czynnik to odbudowa Ukrainy. 600 może nawet 700 mld dolarów to są zniszczenia. To kilkuletni budżet Unii Europejskiej” – wskazywał ekonomista.

Odbudowa Ukrainy z ogromnym udziałem Polski

“Tutaj muszą być lokowane zaplecza produkcyjne, do transportu różnych dóbr, wyrobów, zasobów i aktywów inwestycyjnych. Dzisiaj produkcja bliska granicy pozwala redukować koszty logistyki. Mamy najlepsze relacje z Ukrainą, wyćwiczone sprawne transporty militarne. To niezwykle ważne dla prowadzenia biznesu” – podkreślał gość MN.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY