Holandia rozważa przekazanie F-16 Ukrainie. Władze chcą zapłacić za czołgi Leopard 2

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
F-16

F-16 / Fot. Wikimedia Commons

Władze Holandii przekazały, że są gotowe zapłacić za dostawę czołgów Leopard 2 dla Ukrainy. Wiceszef MSZ Wopke Hoestra przekazał, że Holandia jest gotowa również rozważyć prośbę o dostawę F-16, jeśli poprosi o nie Kijów.

Jak donosi stacja RTL Nieuws, wiceminister spraw zagranicznych Holandii Wopke Hoestra poinformował, że jego rząd gotowy jest do przekazania Ukrainie myśliwców F-16.

Jeśli chodzi o czołgi, to Holandia nie ma obecnie własnych Leopardów 2 (jedyne wozy tego typu są w niemiecko-holenderskiej jednostce pancernej, w liczbie 16-18 sztuk), choć w czasach Zimnej Wojny miała ich ponad 400.

Czytaj więcej: Zełeński żąda szybszych dostaw broni: “Nie wolno nam się zawahać”

Holenderska pomoc Ukrainie

Holandia jest jednak otwarta na to, by wesprzeć dostawę Leopardów finansowo. Wcześniej zapłaciła za remont 45 czołgów T-72 dla Ukrainy w Czechach. Deklaracja Holendrów ma też znaczenie polityczne w kontekście oporu Niemiec i tworzenia międzynarodowej koalicji. Wcześniej Holandia dostarczała Ukrainie np. haubice PzH 2000, transportery YPR-765, a ostatnio wraz z USA i Niemcami zdecydowała się na przekazanie baterii Patriot.

Przed konferencją w Ramstein pojawiały się jednak nieoficjalne sygnały o możliwej dostawie na Ukrainę np. MiGów-29 ze Słowacji. Ta deklaracja wpisuje się w te doniesienia, bo F-16 mogłyby albo zastąpić posowieckie myśliwce na Słowacji, albo trafić na Ukrainę, jeśli będzie na to zgoda USA. Holandia obecnie wycofuje myśliwce F-16, które są zastępowane F-35, więc ma możliwość przekazania pewnej liczby maszyn.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

defence24.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY