- Zobacz także: Polacy zdominowali mistrzostwa świata w lataniu rajdowym
Zimowe pływanie, czasem nazywane pływaniem lodowym to pływanie w akwenach z temperaturą wody poniżej 5 stopni Celsjusza. Zawody rozgrywane są na basenie przygotowanym na otwartym akwenie zwykle o długości 25 m. Konkurencje pływackie rozgrywane są podobnie jak w tradycyjnym pływaniu, czyli na dystansach i w stylach dowolnym, motylkowym, grzbietowym, klasycznym oraz zmiennym.
Nasi reprezentanci od lat należą do światowej czołówki w tej dość młodej, ale prężnie rozwijającej się dyscyplinie zimowej. Na mistrzostwach świata, które w ubiegłym roku odbyły się w Polsce byliśmy bezkonkurencyjni zdobywając najwięcej bo aż 31 medali w kategorii seniorów. W tym roku piąty już światowy czempionat w pływaniu lodowym organizacji IISA (International Ice Swimming Association) odbył się we Francji w miejscowości Samoens.
W zawodach, które odbyły się w dniach 12 do 15 stycznia 2023 wystartowało prawie 500 zawodników z 41 państw. Reprezentacja Polski zajęła 2 miejsce w tabeli medalowej przegrywając tylko 1 złotym medalem z reprezentacją gospodarzy. W sumie Polacy w klasyfikacji OPEN zdobyli 21 medali (6 złotych, 9 srebrnych i 6 brązowych). W klasyfikacjach wiekowych Polacy zdobyli 102 medale (40-32-30).
Oprócz miejsc medalowych Polacy wielokrotnie plasowali się na miejscach tuż za podium i ustanowili wiele rekordów świata. Należy tutaj szczególnie wyróżnić:
Marcina Szarpaka, który obronił tytuł King of The Ice, zdobył 2 złote medale OPEN (1000 m i 250 m) ustanawiając przy okazji nowe rekordy świata na tych dystansach;
Michała Perla – dwukrotnego mistrza świata i rekordzistę świata na 100 m i 50 m stylem klasycznym;
Filipa Kołodziejskiego – mistrza świata na 50 m delfinem;
Sławomira Wilkowskiego – mistrza świata na 100 m zmiennym;
Wilhelma Gromisz – zdobywcę 7 medali w kategorii wiekowej, 6 złotych i 1 srebrnego;
Marka Rothera – zdobywcę 6 złotych medali w kategorii wiekowej;
Rafała Bartona – najmłodszego uczestnika mistrzostw i zdobywcę 5 złotych medali w kategorii JUNIOR;
Naszych multimedalistów, którzy zdobywali medale zarówno w kategorii OPEN, jak i w kategoriach wiekowych i wypływali odpowiednio:
9 medali – Filip Kołodziejski;
8 medali – Paweł Bednarczyk;
7 medali – Michał Tomaszewski i Wilhelm Gromisz;
6 medali – Izabela Babica, Marcin Szarpak, Marek Rother i Michał Perl;
5 medali – Agnieszka Stachowiak, Marta Rother, Monika Wilk i Rafał Barton;
4 medale – Agnieszka Macierzewska, Weronika Kabut, Bartłomiej Kubkowski i Sławomir Wilkowski;
3 medale – Aleksandra Bednarek, Mariusz Kraft, Mateusz Kędzior i Rafał Szklarzewski.
Na oddzielną pochwałę zasłużyły nasze sztafety:
Sztafeta 4 x 50 m mixed stylem dowolnym w składzie Michał Perl, Aleksandra Bednarek, Paweł Bednarczyk i Sławomir Wilkowski zdobyła srebrny medal (2 miejsce) przegrywając o długość paznokcia ze sztafetą Niemiec;
Sztafeta 4 x 50 m mixed stylem zmiennym w składzie Michał Perl, Aleksandra Bednarek, Paweł Bednarczyk i Sławomir Wilkowski zdobyła srebrny medal (2 miejsce) przegrywając o długość palca wskazującego ze sztafetą Francji;
Sztafeta 4 x 250 m stylem dowolnym w składzie Marcin Szarpak, Aleksandra Bednarek, Michał Tomaszowski i Paweł Bednarczyk zdobyła srebrny medal (2 miejsce).
MEDALE NASZYCH REPREZENTANTÓW W KATEGORII OPEN:
Wszystkie wyniki TUTAJ