- Zobacz także: Zuzanna Kula mistrzynią świata w trójboju siłowym. Kolejny medal 48-letniego Jarosława Olecha
18 listopada zakończyły się 22. samolotowe mistrzostwa świata w lataniu rajdowym, które od 13 listopada rozgrywane były na lotnisku Brits Airfield w Republice Południowej Afryki. W zawodach tradycyjnie dominowali polscy piloci. Mistrzami świata w lataniu rajdowym zostali 61-letni Krzysztof Wieczorek i jego syn Kamil (obaj Aeroklub Krakowski), a Michał Wieczorek i Marcin Kwiatosz wicemistrzami świata. Polska zdobyła też złoto w klasyfikacji drużynowej (Krzysztof, Kamil i Michał Wieczorkowie, Marcin Kwiatosz i kierownik reprezentacji Marcin Skalik). Za konkurencję lądowań złote medale otrzymali Krzysztof i Kamil Wieczorkowie, brązowe Janusz Darocha i Zbigniew Chrząszcz, a puchar Air BP Trophy za nawigację i obserwację Krzysztof i Kamil Wieczorkowie.
W mistrzostwach rywalizowało 36 załóg z 12 krajów (Austria, Chile, Czechy, Cypr, Francja, Hiszpania, Litwa, Namibia, Niemcy, Norwegia, Polska, Republika Południowej Afryki).
Polskę reprezentowało pięć załóg w składzie:
- Janusz Darocha – pilot, Zbigniew Chrząszcz – nawigator,
- Krzysztof Wieczorek – pilot, Kamil Wieczorek – nawigator,
- Michał Wieczorek – pilot, Marcin Kwiatosz – nawigator,
- Marcin Skalik – pilot, Joanna Skalik – nawigator,
- Marek Kachaniak – pilot, Łukasz Pawlak – nawigator.
Ostatnie wyniki to kolejny olbrzymi sukces polskich pilotów, jednak do ostatniej chwili kolejność na podium była niepewna, ponieważ wyniki 3 konkurencji pojawiły się z opóźnieniem, ze względu na złożone protesty dotyczące konkurencji lądowań. Okazało się, że pas do lądowania, który został wyłożony na lotnisku Kokoriba był zbyt wąski i niezgodny z regulaminem rozgrywania zawodów, co spowodowało, że organizatorzy unieważnili punktację za lądowanie w tej konkurencji.
Historia Rajdowych Mistrzostw Świata ma już 46 lat. Pierwsze zawody odbyły się w Grenchen, w Szwajcarii, w 1976 roku. Medalowe krążki Polacy zdobyli dopiero na trzeciej imprezie, rozegranej w Aschaffenburg, w RFN, w 1980 roku. Złoty medal indywidualny wywalczyli wtedy Witold Świadek i Andrzej Korzeniowski (A. Rzeszowski), a drużynowe złoto przypadło dla tej samej załogi i drugiej załogi Krzysztofa Lenartowicza i Mariana Wajdy (A. Krakowski). Dotychczas Polacy na imprezie najwyższej rangi zdobyli 59 medali – 26 złotych medali, 21 srebrnych i 12 brązowych! W rajdowych mistrzostwach świata 13 złotych medali zdobyły nasze załogi, a 15 złotych medali zdobyliśmy w klasyfikacji drużynowej.
Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com