Litewski rząd zrywa współpracę graniczną z Białorusią. “Wchodzą z nami w konfrontację”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Granica litewska.

Granica litewska. / Fot. Twitter/trojmorze_pl

Rząd Litwy na wniosek MSW w środę podjął decyzję o zerwaniu umowy o współpracy granicznej z Białorusią, podpisanej przed 16 laty. Przed kilkoma miesiącami Litwa zerwała współpracę z Białorusią w dziedzinie spraw wewnętrznych.

Rząd Litwy na wniosek ministerstwa spraw wewnętrznych w środę podjął decyzję o zerwaniu umowy o współpracy granicznej z Białorusią. Obowiązywała ona przez ostatnie 16 lat. Decyzja na posiedzeniu rządu została przyjęta jednogłośnie.

Wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramaviczius uzasadniając wniosek wskazał, że strona białoruska niejednokrotnie naruszała umowę poprzez przerzucanie imigrantów.

Z jednej strony mamy obowiązującą umowę o współpracy, z drugiej – strona białoruska wchodzi w konfrontację z nami, tworząc potok migrantów i popierając rosyjską agresję

– oświadczył wiceminister spraw wewnętrznych Litwy Arnoldas Abramaviczius.

Czytaj więcej: Warszawa. W Muzeum Wyklętych rusza cykl debat

Litwa wypowiedziała współpracę z białoruskim MSW

Już w listopadzie 2022 r. szefowa resortu Agno Bilotate wypowiedziała umowę o współpracy z białoruskim resortem spraw wewnętrznych podpisana w 1993 r.

Białoruś nie może być i nie będzie partnerem Litwy w dziedzinie spraw wewnętrznych

– podkreśliła wówczas litewska minister spraw wewnętrznych Agno Bilotate.

Według litewskiego resortu w ciągu ostatnich 30 lat niepodległości Litwa podpisała z Białorusią również wiele innych umów w obszarze współpracy, ale ich rozwiązanie wymaga decyzji rządu. Litwa już wcześniej zawiesiła realizację finansowanych przez Komisję Europejską programów współpracy transgranicznej z Białorusią i Rosją.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY