Centralny Port Komunikacyjny. Wiemy kiedy rozpoczną się pierwsze prace budowlane

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Prezes Ryanair krytykuje CPK

Wizualizacja CPK / fot. Twitter

W ciągu roku powinny zapaść decyzje dotyczące finansowania inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także rozstrzygnięcia w sprawie partnerstwa finansowego dla komercyjnej lotniskowej części projektu.
  • W pierwszej połowie 2023 r. powinny zapaść decyzje w sprawie finansowania Centralnego Portu Komunikacyjnego.
  • Z kolei w drugiej połowie mają się rozpocząć pierwsze prace budowlane.
  • Prezes Mikołaj Wild dodał, że grupa kapitałowa obejmie nie tylko państwowe porty lotnicze, ale także inne spółki.
  • Zobacz także: Arestowycz podał się do dymisji. “Daje przykład cywilizowanego zachowania”

Pierwszy etap inwestycji Centralnego Portu Komunikacyjnego został określony w Programie Wieloletnim na okres 2020-2023. Wartość to prawie 13 mld złotych ze skarbowych papierów wartościowych, źródeł komercyjnych i środków Unii Europejskiej. Na drugi etap Programu Wieloletniego CPK otrzyma źródła finansowania m.in. na roboty budowlane.

Jak wskazał prezes spółki Mikołaj Wild, ten rok powinien przynieść rozstrzygnięcia w sprawie partnerstwa finansowego dla komercyjnej lotniskowej części projektu.

Zakładamy, że 60 proc. finansowania pozyskamy z długu, czyli na przykład obligacji lub kredytu konsorcjum banków. Planujemy pozyskać 40 proc. od inwestorów obejmujących udziały w spółce zarządzającej nowym portem lotniczym. Tę pulę planujemy podzielić w proporcjach: 51 proc. dla Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych oraz 49 proc. dla inwestorów branżowych i finansowych

– poinformował prezes spółki Centralny Port Komunikacyjny.

Dodał, że do połowy 2023 roku planowane jest stworzenie listy inwestorów i struktury właścicielskiej, aby można było podpisać już pierwsze umowy inwestycyjne. W Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska rozpatrywany jest wniosek o decyzję środowiskową dla lotniska wraz z węzłem kolejowym. Po jej zakończeniu razem z wojewodą mazowieckim zostanie podjęta decyzja o lokalizacji. Rozpoczną się także prace przy budowie czterokilometrowego tunelu dla dużych prędkości w Łodzi.

Absolutnym priorytetem pozostaje dla nas odcinek Warszawa-Łódź, a także jego przedłużenie Łódź-Wrocław. Dla tych inwestycji mamy już skonsultowane i wybrane warianty inwestorskie

– podkreślił Mikołaj Wild.

Czytaj więcej: Co szykuje Ziobro? “Przygotowujemy się też do wariantu, który w polityce zawsze trzeba brać pod uwagę”

Kiedy rozpoczną się prace nad CPK?

Pierwsze prace budowlane są zaplanowane na drugą połowę 2023 roku. Prezes Mikołaj Wild dodał, że grupa kapitałowa obejmie nie tylko państwowe porty lotnicze, ale także inne spółki, które wspierają program CPK.

W 2023 roku powinien zostać zamknięty proces włączenia do grupy kapitałowej CPK Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze, czyli zarządcy m.in. Lotniska Chopina w Warszawie i udziałowca większości polskich portów regionalnych. Dla rynku i dla inwestorów oznaczać to będzie potwierdzenie decyzji o przeniesieniu 100 proc. ruchu cywilnego z Lotniska Chopina do CPK. Konsolidacja CPK i PPL ma być bodźcem dla budowy nowej infrastruktury, zapewniając obu stronom liczne korzyści wynikające m.in. ze wspólnego planowania oraz wzajemnego korzystania z wiedzy i doświadczeń obu podmiotów

– wyjaśnił.

Centralny Port komunikacyjny to planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, który ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach projektu zostanie wybudowany port lotniczy, który w pierwszym etapie będzie mógł obsługiwać 40 mln pasażerów rocznie, ma zostać uruchomiony w 2028 roku razem z węzłem kolejowym i odcinkiem Kolei Dużych Prędkości Warszawa-Łódź.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY