Hiszpanie mają ogromny problem demograficzny. Imigranci zmieniają oblicze kraju

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. PAP/EPA/STRINGER. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Hiszpański dziennik "El Confidencial" alarmuje, że w Hiszpanii rodzi się mniej dzieci. Dzięki temu imigranci stanowią wyższy procent nowych obywateli Hiszpanii. Społeczeństwo ulega transformacji społecznej, która może zmienić mapę polityczną, gospodarczą i kulturalną kraju

Według najnowszych statystyk, aż w 37 z 50 hiszpańskich prowincji większość nowych obywateli stanowią imigranci. Ponadto kolejną złą informacją jest fakt, że jedna czwarta niemowlaków stanowią dzieci z matek cudzoziemek. Warto również zwrócić uwagę, że dane te nie biorą pod uwagę momentu nadania obywatelstwa przed urodzeniem dziecka.

Na terytorium prawie całego kraju przybywa więcej nowych imigrantów, niż rodzi się dzieci. Społeczeństwo ulega transformacji społecznej, która może zmienić mapę polityczną, gospodarczą i kulturalną kraju

– podaje hiszpański dziennik “El Confidencial”.

W Hiszpanii wzrost demograficzny jest uzależniony od lat napływem imigrantów. Tendencja ta rozpoczęła sie blisko 20 lat temu i trwa do dziś. Z powodu spadku narodzin, ulega ona nasileniu.

Obecne saldo migracyjne wynosi ok. 500 tys. osób rocznie; ta liczba umożliwia dalszy wzrost demograficzny. Odsetek ludności napływowej stale wzrasta. Według prognoz Krajowego Instytutu Statystycznego (INE) przed 2037 r. co czwarty mieszkaniec Hiszpanii będzie pochodził z zagranicy.

Czytaj więcej: Opozycja przeciwko ważnym przepisom. Może dojść do wrogiego przejęcia polskich spółek portowych

Niebezpieczny trend demograficzny

Ten proces transformacji społecznej może doprowadzić do zmiany mapy politycznej, gospodarczej i kulturalnej kraju, podobnie jak dzieje się w innych państwach zachodnich. Wiele rządów w Europie Północnej i Wschodniej próbowało odwrócić ten proces, zachęcając do posiadania dzieci za pomocą wielomilionowych programów wsparcia dla rodziców, ale żadna ze strategii nie okazała się skuteczna. W wielu przypadkach, np. we Francji, pomoc rządowa była wykorzystywana głównie przez ludność pochodzenia zagranicznego, której ciężar demograficzny usiłowano zmniejszyć.

Jednym z argumentów europejskich rządów za przyjmowaniem imigrantów jest również sektor gospodarczy. Politycy uważają, że dzięki cudzoziemcom zostanie zachowany wysoki poziom produkcji, lecz warto podkreślić, że większość imigrantów przybywa do Europy w celach socjalnych.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY