Cło na ukraińską kukurydzę. Kowalski: “Czeka nas bardzo twarda decyzja”

Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
Janusz Kowalski

Janusz Kowalski / Fot. PAP/Zbigniew Meissner Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski wyjawił, że w najbliższym czasie Polska wystąpi w Radzie Europejskiej o przywrócenie ceł na ukraińską kukurydzę.

Wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi Janusz Kowalski poinformował, że 30 stycznia b.r. na forum europejskim Polska zaproponuje przywrócenie ceł na kukurydzę z Ukrainy. Obecnie nasze władze mają budować koalicję w tej sprawie.

Ponadto w okresie od stycznia do października 2022 r. import kukurydzy z Ukrainy wyniósł 1,4 mln ton. W tym czasie polski eksport kukurydzy wyniósł 3 mln ton, dwa razy więcej niż w tym samym okresie 2021 roku.

To wskazuje, że większa część kukurydzy z Ukrainy jest dalej eksportowana, ale problem jest

– stwierdził wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wiceminister przypomniał, że na mocy rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europejskiej, do 5 czerwca 2023 handel produktami rolnymi z Ukrainą został zliberalizowany. Rozporządzenie to wprowadza zerowe stawki celne na określone produkty z Ukrainy.

Po zakończeniu okresu liberalizacji handlu z Ukrainą czeka nas bardzo twarda decyzja co dalej. Jako ministerstwo rolnictwa będziemy dążyli do tego, aby z liberalizacji wyłączyć część produktów, chronić polskie drobiarstwo, polskie jabłka i branżę przetwórstwa soków

– podkreślił Janusz Kowalski.

Czytaj więcej: USA: Demokraci i Republikanie wzajemnie oskarżają siebie o “ekstremalne” poglądy ws. aborcji

Resort rolnictwa pracuje już nad rozwiązaniem

Polityk poinformował, że w tej kwestii trwają prace wewnątrz resortu rolnictwa oraz przypomniał, że w obowiązującym rozporządzeniu jest klauzula ochronna, która daje możliwość Polsce wystąpienia w wnioskiem do Komisji Europejskiej o wszczęcie formalnego postępowania wyjaśniającego, jeśli zachodzą przesłanki naruszenia interesów polskich rolników.

Z tej możliwości chcemy skorzystać i będę przekonywał cały polski rząd, aby z takim wnioskiem wystąpić po to, by twardo chronić interesy polskich rolników i żądać od UE np. finansowania infrastruktury magazynowej czy rekompensat dla rolników, którzy z powodów geopolitycznych ponoszą straty

– oświadczył wiceminister.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY