Zerowy podatek VAT. Tylko na świadczenia związane z pomocą Ukrainie

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gdańsk, 05.12.2022. Premier Mateusz Morawiecki

Gdańsk, 05.12.2022. Premier Mateusz Morawiecki / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Nowelizacja rozporządzenia ministra finansów przewiduje obniżenie stawki podatku VAT do 0 proc. dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na Ukrainie.
  • Ministerstwo finansów wydało rozporządzenie ws. obniżenie stawki podatku VAT do 0 proc.
  • Dotyczy to nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na Ukrainie.
  • Zerowa stawka będzie stosowana pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem, a jednym ze wskazanych podmiotów.
  • Zobacz także: Ataki na katolickie symbole. W Kielcach zdewastowano kapliczki

Dziennik Gazeta Prawna podaje, że nowelizacja rozporządzenia ministra finansów w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych, została skierowana do publikacji w Dzienniku Ustaw.

Rozporządzenie dotyczy okresu do 30 czerwca br. Obniżona stawka będzie stosowana również do darowizn dokonywanych w roku ubiegłym, po 24 lutego, czyli po inwazji Rosji na Ukrainę.

Wiele podmiotów gospodarczych angażuje się w akcję m.in. darowizn towarów lub nieodpłatnych usług ofiarowanych w celu pomocy ofiarom tego konfliktu – również na rzecz podmiotów, które stanowią istotne ogniwo w organizowaniu pomocy i dystrybucji świadczeń niezbędnych dla ludzi w sytuacji powstania zagrożeń. Wśród takich podmiotów wskazać można Rządową Agencję Rezerw Strategicznych. Wiele takich działań jest realizowanych również na rzecz podmiotów leczniczych […], a także jednostek samorządu terytorialnego, […] tj. gmin, powiatów i województw, które aktywnie uczestniczą w organizowaniu pomocy

– czytamy w uzasadnieniu.

Czytaj więcej: Posłanka Solidarnej Polski sprzeciwiła się projektowi PiS. PiS chce wyrzucić ją z komisji

Zerowy podatek VAT od darowizn na Ukraińców

Nowelizacja przewiduje obniżenie do 0 proc. stawki podatku VAT dla nieodpłatnych dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz tych podmiotów. Będzie stosowana do darowizn wszelkiego rodzaju świadczeń, które mogą okazać się niezbędne do wsparcia osób pokrzywdzonych w wyniku konfliktu na Ukrainie.

Zerowa stawka będzie stosowana pod warunkiem zawarcia pisemnej umowy pomiędzy podatnikiem, a jednym ze wskazanych podmiotów. Umowa ma poświadczać, że darowane towary lub usługi będą dotyczyły pomocy poszkodowanym w wyniku wojny.

Rozporządzenie dotyczy również darowizn dokonywanych w roku ubiegłym, po 24 lutego, czyli po inwazji Rosji na Ukrainę. Nowe regulacje mają obowiązywać do 30 czerwca br.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

kresy.pl, gazetaprawna.pl

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY