Peru. Dziesiątki ofiar antyrządowych protestów

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Ofiary śmiertelne protestów w Peru

Protesty w Peru / Fot. PAP/EPA/Bienvenido Velasco. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

W trwających od grudnia antyrządowych zamieszkach w Peru zginęło już 46 osób,. We wtorek władze regionu Puno ogłosiły trzydniową żałobę z powodu tragicznego bilansu manifestacji, która odbyła się w Juliance. Zginęło tam 17 uczestników protestów.
  • W poniedziałek w peruwiańskiej miejscowości Julianca doszło do ogromnych starć między policją, a demonstrantami.
  • Zginęło w nich 17 uczestników antyrządowych protestów.
  • Z tego powodu władze regionu Puno ogłosiły trzydniową żałobę.
  • W dotychczasowych zamieszkach zginęło łącznie 46 uczestników protestów.
  • Zobacz także: Rzecznik Departamentu Obrony USA: “Działania Moskwy pachną desperacją”

Peruwiańskie służby medyczne poinformowały, że w ostatnich starciach przeciwników prezydent Diny Boluarte z policją zginęło 17 uczestników manifestacji w mieście Julianca. Z tego powodu władze regionu Puno ogłosiły trzydniową żałobę.

Zdaniem peruwiańskiej rzecznik praw obywatelskich Eliany Revollar, większość ofiar to osoby, które próbowały przedostać się na teren lotniska w Juliance.

Niestety protest przerodził się w liczne akty przemocy, podczas których manifestanci użyli środków bojowych wykonanych domowym sposobem

– powiedziała Eliana Revollar.

Z informacji regionalnych służb medycznych wynika, że dwie pierwsze ofiary zamieszek w tym mieście poniosły śmierć na skutek ran postrzałowych.

W dotychczasowych zamieszkach zginęło łącznie 46 uczestników protestów.

Czytaj więcej: Konwencja Stambulska. Solidarna Polska wzywa do jej wypowiedzenia

Zamieszki w Peru

W Peru od grudnia trwają antyrządowe protesty organizowane przez zwolenników usuniętego ze stanowiska prezydenta Pedro Castillo. Demonstranci domagają się przywrócenia go na urząd oraz organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych w 2023 r.

Z kolei jeszcze w grudniu zeszłego roku, parlament zdecydował, że najbliższe wybory odbędą się dopiero w kwietniu 2024 r.

W całym Peru obowiązuje stan wyjątkowy wprowadzony w związku z zamieszkami, które wybuchły wkrótce po tym, jak 7 grudnia został zatrzymany prezydent Castillo, dążący do rozwiązania parlamentu. Po odwołaniu lewicowego polityka na najwyższy urząd w państwie została powołana dotychczasowa wiceprezydent Dina Boluarte.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY