Unijna dyrektywa Omnibus. Prawda o promocjach ujawniona

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Unijna dyrektywa ujawnia historię promocji

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Od 1 stycznia na terenie Unii Europejskiej obowiązuje unijna dyrektywa Omnibus. Jej głównym zadaniem jest walka z fikcyjnymi przecenami. Sprzedawcy muszą uwzględnić na etykiecie wszystkie ceny, które obowiązywały w ciągu ostatnich 30 dni. Dzięki temu konsumenci będą mogli się zapoznać z cenową historią danego produktu.

Od 1 stycznia obowiązuje unijna dyrektywa Omnibus. Jej głównym celem jest walka z fikcyjnymi przecenami. Ma ona uderzać przede wszystkim w nieuczciwych sprzedawców, którzy sztucznie zawyżają ceny produktów, a następnie je obniżają informując klientów o rzekomej promocji.

Dyrektywa bierze na cel wszystkie sklepy stacjonarne oraz internetowe, które oferują przecenione produkty. Zgodnie z nowym prawem, na etykiecie musi się znaleźć oprócz ceny promocyjnej, najniższa kwota z ostatnich 30 dni.

Oprócz dyrektywy Omnibus implementowano także dwie inne: Towarową oraz Cyfrową. Nowe przepisy dotyczyć będą umów zawartych od 1 stycznia 2023 roku.

Nowe regulacje pozwolą łatwiej walczyć walczyć z takimi niekorzystnymi dla konsumentów zjawiskami jak fikcyjne promocje, podwójna jakość produktów w różnych krajach, wykupywanie biletów na koncerty przez boty czy fałszywe opinie w internecie

– zaznaczył polski Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czytaj więcej: Brak porozumienia ws. nowego planu NATO. Polska poparła wzrost wydatków na armię

Unijna dyrektywa Omnibus – tak wygląda ona w praktyce

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwrócił także uwagę, że pojawią się też nowe zasady reklamacji.

W pierwszej kolejności konsument będzie mógł żądać naprawy lub wymiany wadliwego towaru. Zwrot pieniędzy (częściowy lub całkowity) będzie możliwy w kolejnym etapie dochodzenia roszczeń. Korzystne dla konsumentów jest wydłużenie do dwóch lat terminu domniemania, że niezgodność z umową istniała już w chwili zakupu

– dodał urząd.

Profil Historia.org.pl opublikował na Twitterze zdjęcie walizki zaoferowanej przez jeden ze sklepów online. Według strony internetowej przedmiot z polikarbonu został przeceniony niemal o połowę, z 639,90 zł na 329,90 zł. Pod spodem widnieje jednak informacja, że w ciągu ostatniego miesiąca produkt ten kosztował 279,90 zł.

Inny przykład dotyczy elektromarketu, który “przeceniony” o 300 zł telewizor na przestrzeni ostatnich 30 dni oferował w cenie o ponad 1300 zł niższej. Sprzęt kosztował wówczas 3 239 zł. Rzekoma promocja ma obniżać jego cenę z 4 899 zł na 4 549 zł.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

polsatnews.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY