Starcia zielonych aktywistów z policją. Niemcy “oczyszczają” wioskę pod budowę kopalni

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niemieckie inwestycje w kopalnie

Starcie zielonych aktywistów z policją we wsi Luetzerath / Fot. Twitter

Wioska Luetzerath w Nadrenii Północnej-Westfalii ma ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i najprawdopodobniej zostanie oczyszczona już w przyszłym tygodniu. Aktywiści ekologiczni próbują temu zapobiec i ustawili barykady.

O sprawie informuje niemiecki nadawca publiczny ZDF Nadrenii Północnej-Westfalii. Jak czytamy, we wsi Luetzerath ma być wydobywany węgiel brunatny, na skutek czego wioska musiała zostać ewakuowana. Większość budynków mieszkalnych zostało już opuszczonych przez mieszkańców; w ich miejsce wprowadzili się aktywiści ekologiczni, którzy protestami usiłują zablokować decyzje władz.

W poniedziałek w Luetzerath w Niemczech doszło do starć między policją – przygotowującą się do usunięcia ludzi z wioski – a aktywistami, którzy okupują opustoszałe budynki. W stronę funkcjonariuszy rzucano petardy, butelki i kamienie.

Wcześniej aktywiści ustawili i podpalili barykadę na drodze dojazdowej do miejscowości, ale po kilku godzinach przeszkoda została usunięta przez policję. Rozebrano też konstrukcję, na której przebywali demonstranci, zostali oni ściągnięci na ziemię przez ratowników wysokościowych.

Czytaj więcej: Daniłow: “Rosjanie mogą mieć właścicieli”

Akcja policji już na początku roku

Według planów policji, okupowana przez aktywistów wioska Luetzerath zostanie prawdopodobnie oczyszczona na początku 2023 roku. Rzecznik MSW Nadrenii Północnej-Westfalii przekazał, że konkretna decyzja zapadnie po otrzymaniu z gminy wniosku egzekucyjnego. Wszystko wskazuje na to, że policja przeprowadzi jedną, dużą akcję, która ma ostatecznie zakończyć protesty ekologów w okolicy.

Decyzja rządu krajowego, by pozwolić na wydobycie ogromnych dodatkowych złóż węgla brunatnego w Zagłębiu Węglowym w Rhen, torpeduje przestrzeganie celów klimatycznych 

– skomentował Sascha Wagner, rzecznik lewicy w NRW. 

Na początku października kierowane przez zielonych ministerstwa gospodarki w rządzie federalnym i Nadrenii Północnej-Westfalii porozumiały się z koncernem energetycznym RWE w sprawie przyspieszonego do 2030 roku wycofania węgla z obszaru górniczego w Nadrenii. Obiecano zachowanie pięciu wsi w zagłębiu węglowym, którym wcześniej groziło przesiedlenie – Keyenberg, Kuckum, Oberwestrich, Unterwestrich, Berverath. Mniej łaskawy los spotkał jednak Lützerath, która ma ustąpić miejsca kopalni odkrywkowej węgla brunatnego.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

tysol.pl, zdf.de

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY