Wielki powrót Netanjahu. Nowy-stary premier zatwierdzony przez parlament

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Netanjahu powraca na izraelski "tron"

Premier Izraela Benjamin Netanjahu / Fot. PAP/EPA/ARIEL SCHALIT . Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Nowy rząd Izraela pod przewodnictwem Benjamina Netanjahu został w czwartek zatwierdzony przez izraelski parlament. Gabinet nowego premiera otrzymał 63 głosy poparcia w 120-osobowym Knesecie.
  • W czwartek izraelski parlament zatwierdził nowy rząd kierowany przez premiera Benjamina Netanjahu.
  • Priorytetem nowego rządu będzie rozwój żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu i zalegalizowanie osiedli, które powstały tam niezgodnie z prawem.
  • Wielu ekspertów przedstawia, że nowy rząd będzie dążył do pełnej marginalizacji kwestii palestyńskich.
  • Zobacz także: Piotrków Trybunalski. Strażacy przez kilka godzin gasili Teslę

W czwartek izraelski parlament zatwierdził nowy rząd kierowany przez wieloletniego premiera Benjamina Netanjahu. Jego powrót do łask stał się faktem po ostatnich wyborach parlamentarnych, które zostały ogłoszone tuż po tym jak rozpadła się lewicowa koalicja.

W środę koalicja rządowa przedstawiła porozumienie, w którym ogłoszono, że priorytetem nowego rządu będzie rozwój żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu i zalegalizowanie osiedli, które powstały tam niezgodnie z prawem.

Deklaracja przyszłego gabinetu zapowiada również, że w wybranym czasie i po wzięciu pod uwagę narodowych i międzynarodowych interesów państwa Izrael rząd zamierza dokonać aneksji Zachodniego Brzegu Jordanu.

Czytaj więcej: Koniec z patologicznymi reklamami leków. “Pacjenci wielokrotnie ufają temu, co widzą w reklamie”

Radykalny rząd Netanjahu

W skład nowej koalicji rządzącej w Izraelu wchodzą partie: Likud, Szas, Noam, Żydowskiej Siły, Partia Religijnego Syjonizmu i Partia Tory. W sumie ugrupowania te zdobyły 64 miejsca w liczącym 120 miejsc parlamencie, dzięki czemu Netanjahu uzyskał mandat do utworzenia rządu

Wśród tych, którzy zasiadają w Knesecie, są m.in. przywódca skrajnie prawicowej Partii Religijnego Syjonizmu Bezalel Smotrich, który przeforsował uchwalenie swojej ustawy faktycznie przekazującej mu kontrolę nad administracją cywilną, nadzorującą zatwierdzanie planów budowy i wyburzeń domów na większości Zachodniego Brzegu, zarówno dla izraelskich osadników, jak i Palestyńczyków.

Z kolei ministrem obrony ma zostać Yoav Galant, członek nacjonalistyczno-konserwatywnej partii Likud, zwolennik rozwoju żydowskiego osadnictwa na Zachodnim Brzegu Jordanu. Ministrem bezpieczeństwa narodowego ma zostać Itamar Ben-Gwir, skazany w 2007 roku za podżeganie przeciwko Arabom i wspieranie zdelegalizowanej żydowskiej grupy bojowników.

Izraelscy liberałowie oraz komentatorzy zagraniczni obawiają się, że nowy rząd, w którym najważniejsze ministerstwa obejmą skrajni nacjonaliści i religijni ortodoksi, zaogni konflikt z Palestyńczykami na Zachodnim Brzegu oraz pogłębi podział między świeckimi, a religijnymi obywatelami Izraela.

Netanjahu był już premierem Izraela w latach 1996-1999 i 2009-2021.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl, gazeta.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY