Raport dot. prześladowań chrześcijan w 2022 r. Osoby duchowne szczególnie narażone

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Niemiecka sekcja organizacji Pomoc Kościołowi w Potrzebie opublikowała raport ws. prześladowań chrześcijan na świecie. W 2022 roku na świecie porwano, aresztowano lub zabito ponad 100 księży i zakonnic oraz zakonników. Co najmniej 17 z nich zginęło na skutek przemocy.
  • W 2022 roku na świecie porwano, aresztowano lub zabito ponad 100 księży i zakonnic oraz zakonników.
  • W wielu miejscach na świecie osoby duchowne i i wierni muszą działać w ukryciu.
  • Z kolei chińskie władze porywają kapłanów, aby nakłonić ich do współpracy.
  • Zobacz także: Benedykt XVI koncelebrował mszę. Jego stan pozostaje stabilny

Z danych opublikowanych 29 grudnia wynika, że w 2022 roku w Nigerii zabito czterech księży, trzech w Meksyku oraz dwóch w Demokratycznej Republice Konga. Ponadto w Afryce i Ameryce Środkowej zamordowano pięć zakonnic. Pomoc Kościołowi w Potrzebie informuje również o 42 porwanych księżach, spośród których 36 zostało już uwolnionych.

Najbardziej niebezpieczna jest sytuacja osób duchownych w Nigerii, gdzie porwano 28 księży, trzech z nich zamordowano, a losy trzech są nieznane. W Kamerunie porwano sześciu duchownych, a w Etiopii, Mali i na Filipinach po jednym.

Szczególnie niebezpieczna jest sytuacja m.in. na Haiti. Na przestrzeni mijającego roku bandy kryminalistów porwały pięciu księży, którzy obecnie zostali już uwolnieni.

Dla zakonnic szczególnie niebezpieczna była Nigeria, gdzie w 2022 roku porwano siedem z nich. O kolejnych porwaniach poinformowano w Burkina Faso i Kamerunie. Wszystkie zakonnice wyszły na wolność.

PKwP poinformowała ponadto, że co najmniej 32 duchownych zostało aresztowanych i zatrzymanych podczas wykonywania swojej posługi w 2022 roku.

Ostatnie sprawy dotyczyły czterech księży Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, którzy pracowali w okupowanej przez Rosję części Ukrainy. Dwóch z nich zostało zwolnionych i deportowanych na terytorium Ukrainy, podczas gdy dwóch innych pozostaje w areszcie i może stanąć pod zarzutem terroryzmu.

Organizacja jest również bardzo zaniepokojona sytuacją w Nikaragui, gdzie rząd podejmuje zmasowane działania przeciwko Kościołowi katolickiemu.

Czytaj więcej: Mężczyzna włamał się do kościoła w Lublinie. Zasnął w konfesjonale

Prześladowanie chrześcijan w Chinach

Problematyczna pozostaje również sytuacja w Chinach. Trudno oszacować, ilu katolickich księży i biskupów zostało tam aresztowanych w ciągu ostatniego roku. Według PKwP duchowni z podziemnego Kościoła są wielokrotnie uprowadzeni przez władze na pewien czas, aby nakłonić ich do przyłączenia się do Kościoła uznawanego przez państwo.

Jednym z przykładów jest zniknięcie co najmniej dziesięciu księży, którzy należeli do podziemnego Kościoła w Baoding, na południowy zachód od Pekinu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

pch24.pl, ekai.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY