Szijjártó: Liberalny mainstream nie może zaakceptować, że “postępowy liberalizm nie jest jedynym postępowym kierunkiem”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Péter Szijjártó

Péter Szijjártó / Fot. Flickr

Liberalny mainstream nie może zaakceptować, że "postępowy liberalizm nie jest jedynym postępowym kierunkiem" - powiedział w niedzielę w podcaście węgierski minister spraw zagranicznych i handlu Péter Szijjártó.

Zobacz także: Prześladowania chrześcijan nie ustają. Muzułmanie zakazują celebracji Bożego Narodzenia

Węgry przez ostatnie dwanaście i pół roku miały “patriotyczny, chrześcijańsko-demokratyczny, antymainstreamowy i nieprogresywny rząd, który w dodatku odnosi sukcesy, czego liberalny mainstream nie może strawić” – powiedział Zoltán Kovács, sekretarz stanu ds. komunikacji i stosunków międzynarodowych, w podcaście “Odważna prawda o Węgrzech”.

“Dopóki co roku bijemy rekordy inwestycyjne, a firmy przyjeżdżają z krajów, z którymi jesteśmy na jednoznacznie złych warunkach politycznych, by zainwestować tu miliardy euro, jesteśmy bezpieczni” – powiedział Szijjártó.

Węgierski minister ocenił, że ludzie biznesu będą podejmować ważne decyzje w oparciu o fakty, “a nie na podstawie tego, co zagraniczne gazety piszą o węgierskim rządzie” Szijjártó podkreślił, że gospodarcza i polityczna pozycja Węgier jest “niezwykle silna” poza Europą. Stwierdził, że rząd “nigdy nie dyskryminował inwestorów”, jeśli tylko przestrzegali oni węgierskiego prawa. Jako przykład podał chiński Huawei, którego obecność na Węgrzech była bardzo krytykowana, ale podczas instalacji w Budapeszcie systemu 5G obsługiwanego przez Vodafone, firmę spoza Wschodu, okazało się, że wymagana infrastruktura została zbudowana przez Huawei”.

Odnosząc się do wojny na Ukrainie, Szijjártó powiedział, że “era taniego rosyjskiego gazu w Europie wyraźnie się skończyła”, a więzi zerwane między Rosją a Unią Europejską są “jedna po drugiej”, dodając, że “nie jestem pewien, czy można to naprawić za naszego życia”. Powiedział, że ważne jest, aby “wyjaśnić, że energia nie jest kwestią polityczną lub ideologiczną, ale kwestią faktów”, dodając, że bezpieczne dostawy na Węgry nie mogą być zagwarantowane bez rosyjskich źródeł.

“Zawsze udawało nam się utrzymać pragmatyczne relacje z Rosją, co pozwala nam szczerze powiedzieć im, co myślimy (…) i zwykle mówimy im, że potępiamy wojnę” – powiedział Szijjártó.

“Wojna powoduje wiele szkód dla nas, dla Europy. I sankcje również powodują wiele trudności i szkód dla nas, dlatego najlepszym scenariuszem byłoby zakończenie wojny i rozpoczęcie negocjacji, ale bez dialogu i otwartych kanałów komunikacji nie jest to możliwe” – powiedział węgierski minister spraw zagranicznych.

Na temat globalnego podatku minimalnego Szijjártó powiedział, że “z pewnością” nie zwiększyłby on konkurencyjności europejskiej czy światowej gospodarki. Jak powiedział, w wyniku wprowadzonego w 2010 roku jednoszczeblowego systemu podatkowego i najniższych podatków w Europie, Węgry mają obecnie rekordowo wysokie zatrudnienie i wzrost gospodarczy, a także rekordowo wysoki wolumen eksportu i inwestycji.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dailynewshungary.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY