Czechy: Współczynnik dzietności najwyższy od 1992 roku

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Współczynnik dzietności wzrósł w ubiegłym roku w Czechach do 1,83, czyli najwyżej od 1992 roku. Poinformował o tym w czwartek na konferencji prasowej Czeski Urząd Statystyczny.

Zobacz także: Rosja reaguje na polską uchwałę. Pieskow: “Trwa antyrosyjska histeria”

Współczynnik dzietności rósł w Czechach w ciągu ostatniej dekady, a w ubiegłym roku był jednym z najwyższych w Europie. Jednak na przełomie tysiącleci kraj ten miał jeden z najniższych w Europie, spadł do 1,13 w 1999 roku.

Mimo wzrostu dzietności, ludność Czech wciąż rośnie tylko dzięki napływowi obcokrajowców.

Współczynnik dzietności pozwalający na zastępowalność pokoleń to przynajmniej 2,1. W Polsce aktualnie wynosi on około 1,3. Praktycznie od 1998 r. w Polsce rodzi się mniej niż 400 tys. dzieci rocznie (z wyjątkiem lat 2008-2010 i 2017 r.).

Warto podkreślić, że nie należy oczekiwać powrotu do wysokiego poziomu dzietności sięgającego istotnie ponad wartość 2. Utrzymywanie się przez długi czas niskiej dzietności grozi wejściem w tzw. pułapkę niskiej płodności, z której wyjście jest bardzo trudne. Tylko w sześciu województwach współczynnik jest wyższy niż ogólnopolski – najwyższe wartości dzietność osiąga w województwie pomorskimi i wielkopolskim (w 2021 r. było to 1,43) oraz mazowieckim (1,39), podlaskim (1,36) małopolskim (1,35) i łódzkim (1,333); najniższe zaś w świętokrzyskim i opolskim (1,23) – wskazuje GUS.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

english.radio.cz, glos.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY