Szydło: Trzeba zabrać się do pracy i zejść na ziemię

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Beata Szydło

Beata Szydło / Fot. Wikimedia Commons

Jeśli chcemy wygrać wybory – trzeba zabrać się do pracy i zejść na ziemię. Wrócić do tego, co robiliśmy w kampaniach w 2015, czyli być wśród ludzi i być dla ludzi – apeluje Beata Szydło.

Zobacz także: Ziemkiewicz o projekcie ustawy o SN: Za to rządzący powinni stanąć przed Trybunałem Stanu [NASZ WYWIAD]

Błędy rządu Morawieckiego

Była premier, obecnie europosłanka PiS zwróciła uwagę, że obecny spór o KPO to konsekwencja decyzji o przyjęciu tzw. mechanizmu warunkowości.

To konsekwencja decyzji, która została podjęta przez RE w 2020 roku, ustanawiająca mechanizm warunkowości. Wówczas wszystkie państwa członkowskie zgodziły się, żeby niedopowiedziany mechanizm został przyjęty – powiedziała w wywiadzie dla Radia Zet.

Przypomniała też, że polskie władze, na czele z premierem Mateuszem Morawieckim wówczas twierdziły, że Polsce nic nie grozi.

Ówcześnie też zapewniano – przynajmniej tak wynikało z relacji premiera Morawieckiego – że mechanizm nie będzie miał zastosowania do Funduszu Odbudowy, będzie tylko dotyczył prawidłowości wydawania środków finansowych z funduszy europejskich. Okazało się inaczej – podkreślliła.

Stwierdziła, że prawdopodobnie postąpiłaby inaczej, niż Morawiecki.

Gdybym to ja była wówczas na szczycie jako premier polskiego rządu – prawdopodobnie zastosowałabym weto – powiedziała w Radiu Zet.

Co z ustawą o Sądzie Najwyższym?

Odnosząc się do nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, złożonej w tym tygodniu przez PiS, wskazała, że nie wyobraża sobie, by „polski rząd zgodził się na coś, co byłoby niezgodne z polską konstytucją”. Minister ds. UE, Szymon Szynkowski vel Sęk poinformował, że wśród zakładanych zmian jest “doprecyzowanie zastosowania testu niezależności”.

Z jednej strony, tak by mógł być stosowany również przez składy sędziowskie, z drugiej strony by za nie tylko stosowanie testu niezależności, ale też ewentualne wykorzystanie innych ścieżek ustalania statusu sędziego nie groziła odpowiedzialność dyscyplinarna – poinformował.

Do takiego zapisu odniosła się była premier.

Jeśli znalazłby się w tej ustawie, to dla mnie jest nie do przyjęcia – skomentowała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Zet

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY