Nowy rząd Danii ograniczy liczbę świąt państwowych, aby zwiększyć budżet na obronę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Danii

Flaga Danii / Fot. Pixabay

Duńska premier Mette Frederiksen ogłosiła, że rząd zlikwiduje jeden z 11 duńskich dni świątecznych, w nadziei na zwiększenie produktywności i aktywności gospodarczej.

Zobacz także: Węgry zawierają porozumienie z Katarem w sprawie importu LNG

Najprawdopodobniej zlikwidowane zostanie święto Store Bededag (“Wielki Dzień Modlitwy”), który przypada co roku w piątek przed czwartą niedzielą po Wielkanocy i został wprowadzony jako święto publiczne w 1686 roku. Jest to jeden z pierwszych środków uzgodnionych przez nietypową koalicję partii centrolewicowych i centroprawicowych – pierwszą od lat 70. W skład nowego rządu wchodzą: centrolewicowa Partia Socjaldemokratyczna, centroprawicowa Partia Liberalna oraz centrowa Partia Umiarkowana. Dotychczasowa premier, socjaldemokratka Mette Frederiksen pozostanie na stanowisku.

Jednym z priorytetów koalicji jest osiągnięcie natowskiego celu 2% PKB na wydatki obronne trzy lata przed terminem. Kwestia obronności znalazła się w czołówce duńskiej debaty politycznej od czasu inwazji Rosji na Ukrainę na początku tego roku.

Przewodnicząca stowarzyszenia duchownych, Pernille Vigso Bagge, powiedziała duńskiej gazecie Berlingske, że jest “zasmucona” perspektywą utraty dnia świątecznego i stwierdziła, że zniesienie go pozostawi zarówno księży, jak i osoby oczekujące na bierzmowanie “w logistycznym koszmarze”, ponieważ Store Bededag jest tradycyjnie w tym kraju dniem udzielania bierzmowania. Swoją drogą, w Polsce radzimy sobie jakoś bez takiego specjalnego święta państwowego na ten cel.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

BBC

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY