Chińskie statki na spornych terytoriach z Filipinami. “To niedopuszczalne”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Flaga Chin

Flaga Chin / Fot. Flickr

Minister obrony Filipin stwierdził w środę, że odnotowana obecność dziesiątek chińskich statków na spornych wodach na Morzu Południowochińskim to "niedopuszczalne" działanie, które narusza suwerenność kraju.

Zobacz także: TikTok zakazany w USA? Projekt złożony w Kongresie

“Nie oddamy ani jednego cala kwadratowego terytorium Filipin”

Według filipińskiego MON istnieje “wielkie zaniepokojenie” z powodu ” odnotowanego rojenia się chińskich statków na rafie Irokez i Sabina Shoal na Morzu Zachodniofilipińskim”. Filipiny uznają część Morza Południowochińskiego za Morze Zachodniofilipińskie.

“Rozkaz prezydenta dla ministerstwa jest jasny – nie oddamy ani jednego cala kwadratowego terytorium Filipin” – podkreślił w oświadczeniu Jose Faustino, sekretarz obrony narodowej Filipin.

Uwagi Faustino są następstwem doniesień z zeszłego tygodnia w Philippine Daily Inquirer, w których filipiński dowódca wojskowy potwierdził obecność chińskich statków, co do których uważa się, że są obsadzone przez bojówki, na rafie i ławicy od początku tego roku.

“Nasze linie pozostają otwarte na dialog” – powiedział Faustino. “Utrzymujemy jednak, że działania, które naruszają naszą suwerenność, suwerenne prawa i jurysdykcję oraz podważają pokój i stabilność regionu, są nie do przyjęcia”.

Filipiny wygrały sprawę arbitrażową

Filipiny wygrały w 2016 r. przełomową sprawę arbitrażową, która unieważniła ekspansywne roszczenia Pekinu na Morzu Południowochińskim, gdzie rocznie przepływa około 3 bilionów dolarów w handlu statkami.

W orzeczeniu, którego uznania odmówiły Chiny, stwierdzono, że Filipiny mają suwerenne prawa do eksploatacji rezerw energetycznych wewnątrz swojej 200-milowej wyłącznej strefy ekonomicznej, gdzie znajdują się zarówno rafa Irokez, jak i Sabina Shoal.

Iroquois znajduje się 127 mil morskich od filipińskiej wyspy Palawan na spornych wodach, którą wiceprezydent USA Kamala Harris odwiedziła w zeszłym miesiącu, aby powtórzyć zobowiązania obronne Waszyngtonu wobec Manili i jego poparcie dla orzeczenia arbitrażu z 2016 roku.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

usnews.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY