Namibia gotowa przyjąć uchodźców ekonomicznych z Niemiec. “Tylu, ilu będzie chciało przyjechać”

hit
Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w otoczeniu unijnych przywódców

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w otoczeniu unijnych przywódców / Fot. PAP/EPA/Neil Hall. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Namibia, była niemiecka kolonia w południowo-zachodniej części Afryki, zobowiązała się przyjąć wszystkich Niemców zmagających się z rosnącymi kosztami energii w kraju, którzy chcą wyemigrować, podkreślając, że nie ma "górnej granicy" dla tych, którzy chcą uciec od kryzysu kosztów życia.

Zobacz także: W Jakucji odnotowano minus 60 stopni Celsjusza. Tak zimno nie było od dekady

Będzie fala imigrantów do Afryki?

Prezydent kraju, Hage Gottfried Geingob, powitał w tym tygodniu w stolicy kraju – Windhoek niemieckiego federalnego ministra gospodarki Roberta Habecka i powiedział niemieckim urzędnikom, że Namibia ma wystarczająco dużo miejsca, aby przyjąć tylu Niemców, ile tylko zechce, aby schronić się przed inflacją ogarniającą Europę.

Afrykański kraj wprowadził nową wizę specjalnie dla obywateli Niemiec, którzy mogą teraz mieszkać w Namibii przez okres do sześciu miesięcy, gdzie mogą pracować zdalnie i czuć się jak w domu z przystępnymi kosztami utrzymania.

“Wy, Niemcy, jesteście u nas bardzo mile widziani!” – powiedział Nangula Uuandja, dyrektor generalny Namibijskiej Rady Promocji Inwestycji i Rozwoju.

“Namibia jest też nazywana młodszą siostrą Niemiec. Mamy miasta, które wyglądają jak niemieckie miasta. To jest twój drugi dom tutaj, kawałek Niemiec w Afryce. Mamy niemiecką architekturę, niemieckie nazwy ulic, za sprawą A1 nawet niemiecką autobahnę! Niemiecki jest jednym z naszych języków” – dodał.

Drugie Niemcy w Afryce?

Dawna niemiecka kolonia nadal korzysta z wielu elementów niemieckiego dziedzictwa, w tym z niemieckojęzycznej gazety codziennej i dwóch niemieckojęzycznych stacji radiowych. Niemiecki jest nadal nauczany jako język w wielu szkołach państwowych.

W kraju obchodzi się tradycyjne niemieckie święta, takie jak Oktoberfest, a w stolicy – Windhoek – co roku odbywa się typowy niemiecki karnawał.

Do 15 000 niemieckich Namibijczyków mieszka w kraju jako potomkowie dawnych osadników.

“Można tu mieszkać i pracować w zimie, nie trzeba się obawiać wysokich kosztów ogrzewania jak w Niemczech!” wyjaśnił Uuandja.

Zapewnił, że w przeciwieństwie do Niemiec, w najbliższych miesiącach nie grożą Namibii przerwy w dostawie prądu.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY