W Jakucji odnotowano minus 60 stopni Celsjusza. Tak zimno nie było od dekady

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Atak zimy w Jakucji

Zdjęcie ilustracyjne / fot. Twitter

W rosyjskiej miejscowości Tomtor w syberyjskiej Jakucji odnotowano najniższą od 10 lat temperaturę. Według oficjalnych statystyk odnotowano w poniedziałek minus 60 stopni Celsjusza.
  • Jakucki Zarząd ds. Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska Naturalnego podał, że w poniedziałek odnotowano w miejscowości Tomtor minus 60 stopni Celsjusza.
  • Jak informują rosyjscy meteorolodzy, tak zimno nie było w Jakucji od ponad 10 lat.
  • Według oficjalnych statystyk w Rosji najzimniej było w 1993 r. gdy odnotowano minus 67,7 stopni Celsjusza.
  • Z kolei mieszkańcy podają, że w 2004 r. było nawet minus 72,2 stopnie na świecie, lecz temperatura ta nie została potwierdzona.
  • Zobacz także: Gowin przestał być prezesem partii. Wybrano następcę

Jak podaje Jakucki Zarząd ds. Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska Naturalnego w miejscowości Tomtor na Syberii odnotowano w poniedziałek minus 60 stopni Celsjusza. Tak zimno nie było tam od 10 lat.

Jest to najniższa temperatura odnotowana w Jakucji i zarazem w całej Rosji w ciągu ostatnich 10 lat oraz jedenasty przypadek temperatury sięgającej minus 60 lub więcej stopni w ciągu minionych 33 lat

– poinformował Jakucki Zarząd ds. Hydrometeorologii i Monitorowania Środowiska Naturalnego.

Czytaj więcej: Posłanka lewicy z nagrodą za Biologiczną Bzdurę Roku. “Jestem dumna”

Zimowy biegun Rosji

Ojmiakon i pobliska miejscowość Tomtor znane są jako najzimniejsze stale zamieszkane miejsca na świecie, poza naukowymi stacjami badawczymi na Antarktydzie. W lutym 1933 roku zarejestrowano tam minus 67,7 stopnia Celsjusza, co jest uznawane za najniższą oficjalnie potwierdzoną temperaturę w Rosji.

Według niepotwierdzonych doniesień, w tych liczących od kilkuset do około tysiąca mieszkańców osadach odnotowywano jednak jeszcze większe mrozy – minus 72,2 stopni w 2004 roku oraz minus 71,2 stopni w 1924 roku. Roczne amplitudy temperatur w Jakucji, przekraczające 100 stopni Celsjusza, należą do najwyższych na świecie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY