Wielka Brytania, Włochy i Japonia wspólnie pracują nad myśliwcem typu stealth

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Niemcy oferują Polsce Eurofightery

Myśliwiec Eurofighter / Fot. Twitter

Brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił w piątek, że firmy obronne z Wielkiej Brytanii, Włoch i Japonii będą współpracować nad stworzeniem myśliwca nowej generacji.

Zobacz także: Słowenia i Węgry z gazem z Algierii? Ważna inwestycja może wkrótce ruszyć

Nowy myśliwiec coraz bliżej

Nowy myśliwiec Tempest ma zastąpić Eurofighter Typhoon, który jest obecnie używany przez brytyjskie Królewskie Siły Powietrzne i włoskie siły powietrzne. Będzie wyposażony w sztuczną inteligencję, aby w razie potrzeby mógł latać bez udziału pilota. Będzie on również zdolny do wystrzeliwania pocisków hipersonicznych.

Prace nad rozwojem odrzutowca według doniesień już trwają, a do służby ma on wejść w połowie przyszłej dekady.

Brytyjski BAE Systems, japoński Mitsubishi Heavy Industries i włoski Leonardo, według japońskiego ministerstwa obrony, będą prowadzić prace nad projektem maszyny.

Umowa o współpracy, znana jako Global Combat Air Programme (GCAP), jest pierwszym tego typu partnerstwem obejmującym Europę i Azję, i będzie pierwszą poważną współpracą Japonii z narodem innym niż Stany Zjednoczone od czasów II wojny światowej, jak podaje Reuters.

“Szerokie korzyści gospodarcze i przemysłowe”

Oczekuje się, że przedsięwzięcie stworzy tysiące miejsc pracy w tych trzech krajach i wzmocni więzi w obliczu rosnącego zagrożenia ze strony Rosji i Chin.

“Jesteśmy zobowiązani do utrzymania opartego na zasadach, wolnego i otwartego porządku międzynarodowego, co jest ważniejsze niż kiedykolwiek w czasie, gdy zasady te są kwestionowane, a zagrożenia i agresja rosną” – stwierdziły trzy narody we wspólnym oświadczeniu przywódców.

“Poprzez GCAP będziemy budować na naszych wieloletnich relacjach obronnych. GCAP przyspieszy nasze zaawansowane zdolności wojskowe i przewagę technologiczną. Pogłębi współpracę obronną, naukową i technologiczną, zintegrowane łańcuchy dostaw i jeszcze bardziej wzmocni naszą obronną bazę przemysłową” – dodano.

W oświadczeniu podkreślono “szerokie korzyści gospodarcze i przemysłowe” wynikające z porozumienia, wspierające miejsca pracy i dobrobyt we Włoszech, Japonii i Wielkiej Brytanii, a jednocześnie “przyciągające inwestycje w badania i rozwój w zakresie projektowania cyfrowego i zaawansowanych procesów produkcyjnych”.

“Jest naszą nadzieją, że Global Combat Air Programme, a poprzez niego nasze partnerstwo zdolności, będzie kamieniem węgielnym globalnego bezpieczeństwa, stabilności i dobrobytu w nadchodzących dekadach” – zakończyło się oświadczenie.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmx.news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY