Słowenia i Węgry z gazem z Algierii? Ważna inwestycja może wkrótce ruszyć

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gazociag Baltic Pipe

Gazociag Baltic Pipe / Fot. PAP/EPA/Marcin Bielecki. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Robert Golob, słoweński premier, ogłosił, że Słowenia planuje budowę rurociągu, który połączy się z algierską siecią. Algieria już eksportuje gaz ziemny do Europy Południowej.

Inwestycja mogłaby pomóc uniezależnić się od gazu z Rosji. Słowenia podpisała już porozumienie w sprawie już istniejących rurociągów, które przebiegają przez Włochy i mogłaby importować algierski gaz ziemny. Umowa ta oznacza 300 milionów metrów sześciennych gazu ziemnego rocznie, co może zmniejszyć import rosyjski o jedną trzecią dla tego kraju.

Według Portfolio.hu, Golob powiedział, że chcą pomóc swoim sąsiadom, Austrii i Węgrom w zmniejszeniu ich zależności od rosyjskiego importu. Dodał, że same nie byłyby w stanie tego zrobić, ponieważ potrzebują połączenia z innymi sieciami. Ale Węgry mogłyby importować gaz ziemny od wszystkich swoich sąsiadów. Nadal 85 procent gazu ziemnego jest importowane z Rosji poprzez TurkStream z południa. Golob odbył jednak rozmowę z Viktorem Orbánem, w której zgodzili się, że celem jest budowa gazociągu, który mógłby zacząć działać w ciągu 2-3 lat.

Dywersyfikacja węgierskiego importu jest głównym przedmiotem zainteresowania Orbána. Wskazał on na trzy możliwe nowe źródła. Pierwsza opcja to import z Algierii poprzez nowy słoweński rurociąg. Druga opcja to Rumunia, głównie gaz ziemny z nowo odkrytych podwodnych pól gazowych. Wreszcie trzecia opcja to rozbudowa połączenia z Chorwacją, tak by przez porty można było importować więcej LNG. Orbán dodał, że Węgry są zainteresowane wszystkimi trzema opcjami.

Orbán stwierdził również, że mimo istniejących już alternatywnych gazociągów, ich przepustowość nie jest wystarczająca do całkowitej dywersyfikacji. Słoweńska trasa jest ważna z jeszcze jednego powodu. Golob dodał, że nową trasą będzie można transportować także wodór. Wodór jest popularną alternatywą dla gazu ziemnego i jest znacznie czystszy.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

dailynewshungary.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY