Patkowski: Utrzymanie niższych stawek VAT to ryzyko wszczęcia procedury naruszeniowej przeciwko Polsce

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Piotr Patkowski

Piotr Patkowski / Fot. You Tube / Radio Lublin

Utrzymanie niższych stawek cen na paliwo przekładałoby się na ryzyko wszczęcia procedury naruszeniowej przeciwko Polsce - twierdzi wiceminister finansów, Piotr Patkowski.
  • Według niego „w zakresie paliwa może być stosowana jedynie stawka podstawowa, obowiązująca w danym państwie UE, co potwierdził jednoznacznie komisarz UE w liście do Ministra Finansów z grudnia ubiegłego roku”. W przypadku Polski to stawka 23 procent.
  • Zamiast niższego VAT-u, rząd proponuje zamrożenie cen paliw.
  • Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka zauważył, że w innych krajach UE VAT na gaz jest znacznie niższy, niż 23%.
  • Zobacz także: Sasin: Musimy przywrócić wyższy VAT. Konfederacja: To kłamstwo

UE naciska

Według niego „w zakresie paliwa może być stosowana jedynie stawka podstawowa, obowiązująca w danym państwie UE, co potwierdził jednoznacznie komisarz UE w liście do Ministra Finansów z grudnia ubiegłego roku”. W przypadku Polski to stawka 23 procent.

Robimy wszystko, aby rozwiązania z tarcz obniżające stawki VAT na paliwo i energię zastąpić takimi, które będą jeszcze skuteczniej ochronić Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego – poinformował.

Zamiast niższego VAT-u, rząd proponuje zamrożenie cen paliw.

Chcemy, aby rozwiązania, które gwarantują niższe ceny paliw Polakom nadal funkcjonowały. Wdrożyliśmy już mechanizmy, które chronią Polaków przed skutkami inflacji. Po pierwsze już w tym roku zamroziliśmy ceny gazu dla gospodarstw domowych, a także dla odbiorców wrażliwych, czyli takich podmiotów, jak m.in. szkoły, szpitale, domy opieki społecznej czy organizacje pozarządowe – powiedział Patkowski.

Zdaniem wiceministra to skuteczniejsze rozwiązanie, niż niższy VAT.

Pamiętajmy także, że w przypadku cen energii, które zamrozimy w przyszłym roku, to właśnie ten mechanizm jest bardziej skutecznym sposobem na obniżanie rachunków dla odbiorców i przynosi lepsze efekty niż obniżka stawek VAT-u. Przy dynamicznych wzrostach cen nośników energii i cen gazu na rynkach światowych, choć obniżenie stawek VAT powoduje zmniejszenie rachunków, to jednak finalnie mogłyby być one i tak znacznie wyższe niż w 2021 czy w 2022 roku. Mechanizm mrożenia cen energii jest więc mechanizmem bardziej korzystnym z perspektywy odbiorców końcowych – stwierdził.

Rząd kłamie?

Poseł Konfederacji Stanisław Tyszka zauważył, że w innych krajach UE VAT na gaz jest znacznie niższy, niż 23%.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY