Niż Brygida. W weekend spodziewane niskie temperatury i opady śniegu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
19.11.2022. Zimowa sceneria po intensywnych opadach śniegu w Zalesiu

19.11.2022. Zimowa sceneria po intensywnych opadach śniegu w Zalesiu / Fot. PAP/Darek Delmanowicz. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Od soboty możemy spodziewać się intensywnych opadów śniegu i siarczystych mrozów. Wszystko za sprawą niżu Brygida. Biało zrobi się na wschodzie kraju, zwłaszcza na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu. Z soboty na niedzielę intensywne opady śniegu dotrą na północ, południe, ale będą obecne także w centrum Polski.
  • Od soboty należy się spodziewać intensywnych opadów śniegu, szczególnie na wschodzie Polski.
  • Niż Brygida przyniesie również ze sobą temperatury znacznie poniżej zera.
  • Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed kilkunasto centymetrowymi pokrywami śnieżnymi.
  • Zobacz także: Tragedia na stadionie biathlonowym. Nie żyje nastolatka

Rafał Maszewski, klimatolog poinformował, że od soboty nastąpią intensywne opady śniegu, a temperatura spadnie poniżej zera. Niż Brygida od poniedziałku spowoduje trudne warunki już na obszarze całego kraju.

Strefa opadów śniegu, które momentami będą bardzo intensywne, w ciągu niedzieli i poniedziałku będzie przetaczać się przez większą część Polski. W nocy z niedzieli na poniedziałek popada głównie na wschodzie, ale częściowo także w centrum i na południu. Dość silny wiatr będzie powodował zamiecie śnieżne, dlatego na drogach na pewno będą panować bardzo trudne warunki. Na początku przyszłego tygodnia niż Brygida będzie w pobliżu Polski, a dokładnie będzie się zatrzymywał przy wschodnich końcach naszego kraju

– powiedział klimatolog Rafał Maszewski.

Czytaj więcej: Francja chce wesprzeć polską transformację energetyczną. Becht: “Chcemy nadal rozwijać naszą współpracę gospodarczą”

Duże opady śniegu

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega, że może spaść nawet 10-15 cm śniegu, a na Lubelszczyźnie, Mazowszu, świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej i Opolszczyźnie, może będzie zastać nawet 20 cm pokrywę śnieżną.

Przewidujemy, że w tym rejonie grubość pokrywy śnieżnej wzrośnie o kolejne 10-15 cm. A na Lubelszczyźnie, Mazowszu, w woj. świętokrzyskim, Ziemi Lubuskiej, aż po Opolszczyznę śnieg utworzy warstwę grubości 20 cm 

– powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Front z dużą ilością opadów przesunie się bardziej na północ. W poniedziałek spadnie do 10 cm na Pomorzu i krańcach zachodnich. Wraz z przemieszczającym się frontem i opadami śniegu będzie wzrastała prędkość wiatru i osiągnie od 70 do 90 km/h, a to spowoduje zamiecie i z zawieje śnieżne. 

Od nocy z wtorku na środę zacznie robić się mroźnie – na Podlasiu i całym południu do -13 st., a w obszarach górskich aż minus 18-20, w centrum -8. Najcieplej będzie na północnym zachodzie od -4 do 5.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl, tvp.info

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY