Peru: Prezydent rozwiązał parlament. Parlament odwołał prezydenta

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Dina Boluarte

Dina Boluarte / Fot. PAP/EPA/STR. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Peru ma po raz pierwszy kobietę-prezydenta, po tym jak były prezydent Pedro Castillo został odwołany - godziny po tym, jak próbował rozwiązać parlament.
  • Sensacyjny łańcuch wydarzeń w środę rozpoczął się od wystąpienia prezydenta Pedro Castillo w telewizji państwowej, w którym ogłosił stan wyjątkowy. Ogłosił, że rozwiąże kontrolowany przez opozycję Kongres.
  • Jednak Kongres, kontrolowany przez partie przeciwne Castillo, zwołał sesję nadzwyczajną i przeprowadził głosowanie w sprawie impeachmentu, któremu Castillo próbował zapobiec.
  • Na nowego prezydenta została zaprzysiężona dotychczasowa wiceprezydent – Dina Boluarte.
  • Zobacz także: Polskie służby ostrzegają. Żaryn: “Rosja zastawia pułapkę”

Kto kogo

O sprawie pisaliśmy już wczoraj. Potem jednak doszło do kilku zwrotów akcji. Sensacyjny łańcuch wydarzeń w środę rozpoczął się od wystąpienia prezydenta Pedro Castillo w telewizji państwowej, w którym ogłosił stan wyjątkowy. Ogłosił, że rozwiąże kontrolowany przez opozycję Kongres. Szef Trybunału Konstytucyjnego oskarżył go o wszczęcie zamachu stanu, a USA “usilnie nalegały” na Castillo, by cofnął swoją decyzję. Peruwiańska policja i siły zbrojne wydały wspólne oświadczenie, w którym stwierdziły, że szanują porządek konstytucyjny.

Jednak Kongres, kontrolowany przez partie przeciwne Castillo, zwołał sesję nadzwyczajną i przeprowadził głosowanie w sprawie impeachmentu, któremu Castillo próbował zapobiec.

Wynik był przytłaczający: 101 osób głosowało za postawieniem go w stan oskarżenia, tylko sześć było przeciw, a 10 wstrzymało się od głosu.

Pierwsza kobieta prezydent

Były już prezydent został zatrzymany i oskarżony o bunt za złamanie porządku konstytucyjnego. Peru przechodziło przez chwiejny okres polityczny, z wieloma prezydentami usuniętymi z urzędu w ostatnich latach. W 2020 roku miało trzech prezydentów w ciągu pięciu dni.

Na nowego prezydenta została zaprzysiężona dotychczasowa wiceprezydent – Dina Boluarte.

Niewielka grupa zwolenników i przeciwników obalonego prezydenta Peru Pedro Castillo starła się przed ośrodkiem, w którym przetrzymywany jest w Limie były prezydent, oskarżony o próbę przeprowadzenia zamachu stanu. Peruwiańska Policja Narodowa (PNP) musiała interweniować z gazem łzawiącym i zatrzymać część protestujących, aby oczyścić centralną aleję Alfonso Ugarte.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

BBC

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY