Peru. Prezydent rozwiązał sejm i wprowadził godzinę policyjną

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdominowany przez opozycję Kongres Peru miał w środę debatować, czy postawić prezydenta Pedro Castillo w trzeciej próbie obalenia go od czasu jego wyboru półtora roku temu. Niespodziewanie peruwiański przywódca rozwiązał parlament i ogłosił godzinę policyjną.
  • W środę peruwiańska opozycja zamierzała zagłosować za impeachmentem dla prezydenta Pedro Castillo.
  • Jednakże przywódca Peru wyprzedził parlamentarzystów, rozwiązując Kongres.
  • Na czas rozpisania nowych wyborów zostanie ustanowiony rząd techniczny.
  • Ponadto Castillo wprowadził godzinę policyjną oraz nakazał obywatelom złożyć broń.
  • Zobacz także: Fatalne informacje dot. Ameryki Łacińskiej. Około 8 proc. ludności cierpi z głodu

Opozycja chciała postawić prezydenta Peru Pedro Castillo w stan oskarżenia za niezdolność moralną, co jest przepisem konstytucyjnym, który od 2018 r. zwolnił dwóch prezydentów. Ponadto debata miała rozpocząć się o godzinie 15 czasu lokalnego (20 czasu centralnego).

Kongres potrzebował 87 głosów, aby postawić Castillo w stan oskarżenia. Opozycja ma obecnie 80 ze 130 miejsc w parlamencie i musiałaby przekonać niektórych posłów partii rządzącej lub ich sojuszników do głosowania razem z nimi, aby odnieść sukces.

W marcu Castillo uniknął impeachmentu po debacie, która trwała ponad osiem godzin, a tylko 55 ustawodawców głosowało za.

Jednak pozostaje pod ostrzałem, ostatnio mianując swojego piątego premiera i gabinet od czasu wyborów w lipcu 2021 r., Podczas gdy tysiące wyszły na ulice w listopadzie, domagając się usunięcia go ze stanowiska.

Castillo toczy się również śledztwo w sześciu sprawach korupcyjnych, w tym oskarżenia przeciwko jego rodzinie i politycznemu otoczeniu.

Zamierzają wysadzić w powietrze demokrację i lekceważyć prawo ludzi do wyboru… do władzy, którą ludzie im odebrali w wyborach

– powiedział jeszcze we wtorek prezydent Peru.

Nigdy nie okradłem mojego kraju, nie jestem skorumpowany

– dodał wówczas Pedro Castillo.

Czytaj więcej: Zuchwała kradzież samochodu w Kraśniku. Mężczyzna śledził swoje ofiary w kościele

Prezydent wyprzedził bieg wydarzeń

Niespodziewanie prezydent Peru Pedro Castillo uprzedził parlament rozwiązując go. Oświadczył również, że ustanowi rząd wyjątkowy, który będzie rządził dekretem do czasu ustanowienia nowego Kongresu.

Prezydent Pedro Castillo został nie tak dawno oskarżony przez parlament o korupcję. Groźba impeachmentu chyba została oddalona, ciekawe jak rozwinie się sytuacja

– poinformował Bartłomiej Wypartowicz.

Castillo zapowiedział również reorganizację sądownictwa, wprowadził godzinę policyjną i nakazał obywatelom oddać broń palną.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

france24.com, americasquartely.com

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY