Fatalne informacje dot. Ameryki Łacińskiej. Około 8 proc. ludności cierpi z głodu

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Flickr

Problem braku bezpieczeństwa żywnościowego w Ameryce Łacińskiej zwiększył się w ciągu ostatnich siedmiu lat – informują agencje Organizacji Narodów Zjednoczonych. Z powodu głodu i niedożywienia w 2014 r. cierpiało tam 5,8 proc. społeczeństwa, w 2021 – już 8,6 procent.

Trzy agencje należące do Organizacji Narodów Zjednoczonych tj. Komisja Gospodarcza ds. Ameryki Łacińskiej i Karaibów, komisja ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz Światowy Program Żywnościowy alarmują o wzroście niedoboru żywności i głodu w Ameryce Łacińskiej. Z powodu głodu i niedożywienia w 2014 r. cierpiało tam 5,8 proc. społeczeństwa, w 2021 – już 8,6 procent.

W Ameryce Łacińskiej głód i niedożywienie są zwłaszcza udziałem mieszkańców wsi, gdzie w warunkach ubóstwa i skrajnego ubóstwa żyje obecnie 44,3 proc. ludności, czyli o 15 punktów procentowych więcej niż w miastach.

Chilijski dziennik “La Tercera” podaje, że przedstawiciele organizacji ONZ ostrzegali podczas obrad w Santiago, że sytuacja będzie się pogarszać przez nakładające się na siebie światowe kryzysy.

Czytaj więcej: Polenlagry. Zapomniane zbrodnie Niemiec. “Warunki w obozach były takie same jak w Auschwitz”

Rosyjska inwazja na Ukrainie pogarsza sytuację

Według zgromadzonych w Santiago ekspertów, pogłębia je obecnie rosyjska inwazja w Ukrainie, mocno nakręcająca inflację i zakłócająca funkcjonowanie łańcuchów dostaw w Ameryce Łacińskiej.

Do września br. ceny żywności i napojów w Ameryce Łacińskiej wzrosły w ciągu dwunastu miesięcy, aż o 12,4 procent.

Mimo że większość krajów Ameryki Łacińskiej produkuje znacznie więcej artykułów rolnych i hodowlanych niż konsumuje, państwa tego regionu są zarazem importerami wielu podstawowych dóbr, w tym ukraińskiego zboża. 26 państw regionu jest uzależnionych od importu żyta i pszenicy, a 13 – od importu kukurydzy.

Wszystko to sprawia, że wskutek nieustannie drożejącego kredytu zadłużenie większości państw regionu szybko wzrasta. Stanowi ono średnio 52,1 proc. wartości ich PKB

– wskazał sekretarz wykonawczy CEPAL Jose Mauel Salazar-Xirinachs.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

radiomaryja.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY