Niemieckie wyrzutnie Patriot staną w Polsce. Błaszczak: Przystępujemy do roboczych ustaleń

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Błaszczak z wizytą na Łotwie

MON Mariusz Błaszczak / Fot. PAP/Marcin Obara. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Po rozmowie z niemieckim ministerstwem obrony z rozczarowaniem przyjąłem decyzję o odrzuceniu wsparcia dla Ukrainy. Przystępujemy więc do roboczych ustaleń ws. umieszczenia wyrzutni Patriot w Polsce i wpięcia ich w nasz system dowodzenia - poinformował wicepremier, szef MON, Mariusz Błaszczak.

Zobacz także: Zamieszki marokańskich kibiców przelały się przez europejskie państwa [+WIDEO]

Wcześniej polski MON chciał, żeby takie wyrzutnie stanęły na zachodniej Ukrainie. Jednym z argumentów było to, że rakiety takie, jak ta, która padła w Przewodowie, zabijając dwie osoby, można skutecznie zestrzelić tylko na Ukrainie.

Z propozycją przekazania wyrzutni rakiet Patriot wyszła w listopadzie minister obrony Niemiec, Christine Lambrecht. Dodatkowo polskiej przestrzeni powietrznej strzegłyby myśliwce Eurofighter. Jej zdaniem „Patrioty są częścią zintegrowanej obrony powietrznej NATO, co oznacza, że mają zostać rozmieszczone na terytorium NATO”. Dodała, iż jakiekolwiek użycie ich poza terytorium NATO wymagałoby wcześniejszych rozmów z NATO i sojusznikami.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY