Więcej wypadków po nowelizacji Prawa o ruchu drogowym. “To było do przewidzenia”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

To było do przewidzenia. Sama zmiana przepisów, jeśli nie jest połączona ze wzrostem ilości oleju w głowie - myślenia, przewidywania - musi doprowadzić do nieoczekiwanych, niezgodnych z założeniem efektów - ocenia Andrzej Markowski, psycholog transportu.
  • W okresie styczeń-maj 2021 doszło do 732 wypadków na przejściach na pieszych. Rannych zostało 707 osób, zginęło 45.
  • W analogicznym okresie w tym roku na drodze miało miejsce 1010 wypadków (wzrost o 38%). Ranne zostały 982 osoby (wzrost o 33%), zmarło 60 (wzrost o 39%).
  • Według danych, jakimi dysponuje policja, śmiercią pieszego kończy się co trzeci wypadek na pasach poza terenem zabudowanym.
  • Zobacz także: Organizacja pro-life apeluje ws. wyroku TK o aborcji. “Ta część wyroku nie została zrealizowana”

Zatrważające statystyki

Jak wynika z policyjnych statystyk, po wprowadzeniu w czerwcu 2021 roku nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, zakładającej m.in. pierwszeństwo pieszych na pasach, znacznie zwiększyły się statystyki w zakresie wypadków drogowych. Chodzi o wzrost w przedziale 30-40%.

W okresie styczeń-maj 2021 doszło do 732 wypadków na przejściach na pieszych. Rannych zostało 707 osób, zginęło 45. W analogicznym okresie w tym roku na drodze miało miejsce 1010 wypadków (wzrost o 38%). Ranne zostały 982 osoby (wzrost o 33%), zmarło 60 (wzrost o 39%).

Przepisy nie zastąpią rozumu

Najlepsze przepisy prawa nie zastąpią rozumu i wyobraźni pieszego oraz kierującego – wzkazał Marek Konkolewski, ekspert do spraw bezpieczeństwa.

Według danych, jakimi dysponuje policja, śmiercią pieszego kończy się co trzeci wypadek na pasach poza terenem zabudowanym.

Musimy uważać i pamiętać o tym, że nie ma pojęcia bezwzględnego pierwszeństwa. I, co najważniejsze, nie możemy uzurpować sobie swoich praw z cudzych obowiązków – ocenił Filip Grega, egzaminator, instruktor jazdy Prawko+.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Polsat News

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY