Organizacja pro-life apeluje ws. wyroku TK o aborcji. “Ta część wyroku nie została zrealizowana”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Trybunał Konstytucyjny

Trybunał Konstytucyjny / Fot. PAP. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Trybunał Konstytucyjny w wyroku sprzed dwóch lat nie tylko zakazał aborcji, ale też zwrócił uwagę na konieczność podjęcia działań i organizacji systemowego wsparcia, które pomogłoby rodzinom osób niepełnosprawnych. Mam wrażenie, że ta część wyroku nie została jeszcze zrealizowana - zauważył Zbigniew Kaliszuk z Fundacji Grupa Proelio.
  • Zdaniem Magdaleny Korzekwa-Kaliszuk i Zbigniewa Kaliszuka z Fundacji Grupa Proelio, w temacie ochrony życia nienarodzonych dzieci potrzeba dalszej pracy, oprócz kwestii systemowej pomocy, także w zakresie zwalczania przestępczości aborcyjnej, czy pracy nad świadomością społeczną.
  • Rządzący do dziś nie zrealizowali zapowiedzi ówczesnej premier Beaty Szydło z 2016 roku o przeprowadzeniu kompleksowej, szeroko zakrojonej kampanii społecznej pro-life. Takie działania podejmują, w miarę swoich możliwości, organizacje pro-life takie, jak Fundacja Grupa Proelio. Jednak ich możliwości są oczywiście znacznie skromniejsze, niż państwa polskiego.
  • Pilnie zostać podjęte także działania pomocowe państwa choćby dla rodziców osób niepełnosprawnych. – Naprawdę, niektóre rzeczy można by bardzo prosto przeprowadzić. Absurdem jest choćby to, że rodzice osób niepełnosprawnych, jeśli chcą otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 2 tys. zł, to jedno z nich nie może pracować – stwierdził Zbigniew Kaliszuk.
  • Zobacz także: Wróblewski: “Sprawa wsparcia dla matek w trudnych ciążach jest pilna”

Czas na kolejne działania

Gdzie państwo zawodzi, tam starają się działań organizacje pro-life. Prężnie działa w kontekście pomocy matkom Fundacja Małych Stópek. W okresie zimowym co roku jest organizowana akcja “Paczuszka dla Maluszka”. Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka prowadzi Fundusz Ochrony Macierzyństwa i Fundusz Dziecka Chorego. To tylko przykłady form pomocy.

Zdaniem Magdaleny Korzekwa-Kaliszuk i Zbigniewa Kaliszuka z Fundacji Grupa Proelio, w temacie ochrony życia nienarodzonych dzieci potrzeba dalszej pracy, oprócz kwestii systemowej pomocy, także w zakresie zwalczania przestępczości aborcyjnej, czy pracy nad świadomością społeczną. W kontekście tej ostatniej kwestii warto przypomnieć, że rządzący do dziś nie zrealizowali zapowiedzi ówczesnej premier Beaty Szydło z 2016 roku o przeprowadzeniu kompleksowej, szeroko zakrojonej kampanii społecznej pro-life. Takie działania podejmują, w miarę swoich możliwości, organizacje pro-life takie, jak Fundacja Grupa Proelio. Jednak ich możliwości są oczywiście znacznie skromniejsze, niż państwa polskiego.

Krok do przodu

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk podkreśliła, że wyrok TK sprzed ponad dwóch lat, pozytywnie wpływa na sytuację w Polsce.

Dobre prawo wpływa pozytywnie na postawy i sumienia ludzi – powiedziała.

Z ostrożnością podchodzi ona do podawanych przez środowiska aborcyjne statystyk przestępczości aborcyjnej.

Mamy świadomość, że część osób, które przy poprzednim prawie dokonałoby aborcji w polskich szpitalach, teraz mogła to zrobić za granicą lub nielegalnie, ale obserwujemy, że przynajmniej częściowo prawo działa – wskazała.

Trzeba walczyć z przestępczością aborcyjną

Jak zwrócił uwagę Zbigniew Kaliszuk, zmiany prawa w Polsce wpłynęły na znaczne zmniejszenie presji aborcyjnej na kobiety, co jest pozytywnym zjawiskiem.

Diagnozie o niepełnosprawności bardzo często towarzyszą silne emocje i ogromny lęk. Gdy rodzice spotykają się z podpowiedziami aborcji, to niektórzy mogą temu ulec. Fakt, że tej presji już nie będzie, na pewno wpłynie na to, że więcej dzieci będzie miało szansę się urodzić – podkreślił.

Zaapelował do rządzących o działania w zakresie walki z przestępczością aborcyjną.

Oczekiwalibyśmy od władzy, wymiaru sprawiedliwości zdecydowanej reakcji. Nie może być tak, że działają organizacje, których cała aktywność sprowadza się do łamania 152 artykułu Kodeksu Karnego, zakazującego pomocnictwa w aborcjach i nikt ich nie ściga – powiedział.

Bezduszność polityków

Wskazał też, że powinny pilnie zostać podjęte także działania pomocowe państwa choćby dla rodziców osób niepełnosprawnych.

Naprawdę, niektóre rzeczy można by bardzo prosto przeprowadzić. Absurdem jest choćby to, że rodzice osób niepełnosprawnych, jeśli chcą otrzymywać zasiłek pielęgnacyjny w wysokości 2 tys. zł, to jedno z nich nie może pracować – stwierdził Zbigniew Kaliszuk.

Od miesięcy poseł PiS Bartłomiej Wróblewski publicznie przypomina, że sprawa wsparcia dla matek w trudnych ciążach jest pilna. Jego partyjni koledzy zdają się mniej tym przejmować.

Brak jej rozwiązania jest istotnym argumentem ze strony przeciwników ochrony życia. Ma także inną konsekwencję. Przysłania dorobek Zjednoczonej Prawicy w sferze pomocy chorym, słabszym, z niepełnosprawnościami: znaczące podwyższenie najniższych rent i innych świadczeń, wprowadzenie 500 plus dla osób trwale niezdolnych do samodzielnej egzystencji, wdrożenie programu Dostępność plus – mówił Wróblewski.

Manipulacje środowisk aborcyjnych

Magdalena Korzekwa-Kaliszuk zwróciła też uwagę na manipulacje, jakie zostały wprowadzone do debaty publicznej przez środowiska aborcyjne.

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego nic nie zmienił, gdy chodzi o sytuację ratowania zdrowia lub życia matki w ustawie. Ale mieliśmy cały szereg manipulacji, w których próbowano sugerować, jakoby wyrok Trybunału zabraniał ratowania kobiet. To jest kłamstwo, ale przeraża mnie jak wiele osób za tym poszło – powiedziała.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Fundacja Grupa Proelio, Niedziela, Radio Maryja

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY