Wróblewski: “Sprawa wsparcia dla matek w trudnych ciążach jest pilna”

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Bartłomiej Wróblewski

Bartłomiej Wróblewski / wikimedia commons

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski w rozmowie z czwartkowym "Dziennikiem Gazetą Prawną", skomentował sytuację matek w trudnych ciążach.
  • Bartłomiej Wróblewski z Prawa i Sprawiedliwości skomentował sytuację matek z trudnymi ciążami.
  • Jego zdaniem polski parlament powinien jak najszybciej przyjąć gotowy od roku projekt, “w zakresie wsparcia rodzin i matek w trudnych ciążach, który łączy propozycje hospicyjne ministra Michała Wójcika, parlamentarnego zespołu życia i rodziny oraz niektóre MRiPS”.
  • Poseł wskazał, że jest to zaniedbanie ze strony PiS.
  • Zaznaczył, że należy również rozwiązać trudną sytuację dorosłych osób z niepełnosprawnością.
  • Zobacz także: Mocny kręgosłup moralny kapitana klubu z Eredivisie. “Nie czuję się odpowiednią osobą, żeby w tym uczestniczyć”

W wywiadzie dla “Dziennik Gazeta Prawna” Bartłomiej Wróblewski podkreślił, że zobowiązanie ustawodawcy względem rodzin, w których na świat przyjdzie dziecko obarczone ciężką, nieodwracalną wadą, wynika z konstytucji.

I rzeczywiście trybunał o tym obowiązku pomocy państwa wobec rodzin i matek w trudnych ciążach oraz wobec osób z niepełnosprawnościami przypomniał. Jest zaniedbaniem z naszej strony, szczególnie Ministerstwa Rodziny, że tych konkretnych rozwiązań nie ma

– stwierdził poseł Prawa i Sprawiedliwości.

Zapewnił on jednak, że od roku czeka projekt, “w zakresie wsparcia rodzin i matek w trudnych ciążach, który łączy propozycje hospicyjne ministra Michała Wójcika, parlamentarnego zespołu życia i rodziny oraz niektóre MRiPS”.

Pytany, czego zaniedbano w pierwszej kolejności, poseł PiS odpowiedział, że nie zaczynamy od zera, bo od 2016 r., gdyż obecnie funkcjonuje jest program “Za życiem”.

Natomiast w ocenie TK to nie wystarcza i dlatego potrzebna jest zmiana: systemowa pomoc psychologiczna dla matek i rodzin, szeroki, równy w całym kraju dostęp do hospicjów perinatalnych. Ważnym elementem wsparcia byłoby jednorazowe bądź wypłacane w kilku ratach świadczenie z tytułu urodzenia ciężko chorego dziecka. Optujemy, aby zostało podniesione do 20 tys. zł. To powinno być zrobione zaraz po ogłoszeniu wyroku TK. Brak działania jest swoistym lekceważeniem trybunału

– wyjaśnił Bartłomiej Wróblewski.

Czytaj więcej: Meksykańskie serce katolików. Rekordowa pielgrzymka do Matki Bożej z Zapopan

Opieka nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi

Wyjawił również, że palącym problemem jest również rozwiązanie kwestii opieki nad dorosłymi osobami niepełnosprawnymi, szczególnie przy śmierci rodziców. Poseł Wróblewski oczekuje również wprowadzenia rozwiązań dla osób z niepełnosprawnością, które mogłyby podjąć się odpowiedniej dla nich pracy.

Po pierwsze, kwestia opieki nad dorosłymi niepełnosprawnymi po śmierci rodziców. Po drugie, oczekiwana przez rodziny osób z niepełnosprawnościami możliwość łączenia pracy zarobkowej z pobieraniem świadczenia pielęgnacyjnego. Złożyliśmy z grupą 20 posłów interpelacje w tych sprawach do Ministerstwa Rodziny

– wyjaśnił.

Jak zaznaczył, sprawa wsparcia dla matek w trudnych ciążach jest pilna, wynika wprost z orzeczenia TK.

Brak jej rozwiązania jest istotnym argumentem ze strony przeciwników ochrony życia. Ma także inną konsekwencję. Przysłania dorobek Zjednoczonej Prawicy w sferze pomocy chorym, słabszym, z niepełnosprawnościami: znaczące podwyższenie najniższych rent i innych świadczeń, wprowadzenie 500 plus dla osób trwale niezdolnych do samodzielnej egzystencji, wdrożenie programu Dostępność plus

– zaznaczył polityk.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

portalsamorzadowy.pl

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY