Morawiecki: Węgiel jest, porty pracują 24 godziny na dobę

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Gdańsk, 05.12.2022. Premier Mateusz Morawiecki (L) po konferencji prasowej w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A.

Gdańsk, 05.12.2022. Premier Mateusz Morawiecki (L) po konferencji prasowej w Porcie Gdańskim Eksploatacja S.A. / Fot. PAP/Adam Warżawa. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Dziś problem polega na tym, że w niektórych gminach place wykorzystywane przez te gminy są już pełne. Dlatego tutaj w porcie transporty z węglem oczekują na wyjazd - wskazał premier Mateusz Morawiecki.
  • Weszliśmy w cały ciąg logistyczny. Od importu, przez przeładunek, aż do transportu na terenie kraju. Dziś mogę powiedzieć, mamy klęskę urodzaju. Wiemy, że węgiel jest, porty pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – powiedział premier Morawiecki.
  • Szef rządu, chwaląc się dokonaniami, przypomniał też o wprowadzeniu dodatku węglowego. Jak zauważył, ceny węgla obecnie spadają.
  • W okresie od grudnia 2015 r. do dnia dzisiejszego postawiono w stan całkowitej likwidacji 14 kopalń, tj. KWK „Brzeszcze-Wschód”, KWK „Anna”, KWK „Jas-Mos”, KWK Pokój I”, KWK „Makoszowy”, KWK „Krupiński”, KWK „Wieczorek I”, KWK „Śląsk”, KWK „Wieczorek II”, KWK „Mysłowice- Wesoła I”, KWK „Rydułtowy I”, KWK „Piekary I”, KWK „Jastrzębie III”, KWK „Pokój II” – informował w tym roku rzecznik prasowy Ministerstwa Aktywów Państwowych.
  • Zobacz także: Za 1,5 roku Polska zamknie kopalnie węgla? To konsekwencja decyzji UE

Mamy za dużo węgla?

Zdaniem premiera Morawieckiego obecnie mamy do czynienia z “klęską urodzaju”.

Weszliśmy w cały ciąg logistyczny. Od importu, przez przeładunek, aż do transportu na terenie kraju. Dziś mogę powiedzieć, mamy klęskę urodzaju. Wiemy, że węgiel jest, porty pracują 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu – powiedział.

Szef rządu, chwaląc się dokonaniami, przypomniał też o wprowadzeniu dodatku węglowego. Jak zauważył, ceny węgla obecnie spadają.

Cena węgla jest dziś poniżej 2 tys. zł, nawet za 1,5 tys. można kupić węgiel w niektórych gminach – stwierdził.

Rząd likwidował kopalnie, teraz musi sprowadzać węgiel

Jak wynika z odpowiedzi rzecznika prasowego Ministerstwa Aktywów Państwowych na pytania dziennikarzy:

W okresie od grudnia 2015 r. do dnia dzisiejszego postawiono w stan całkowitej likwidacji 14 kopalń, tj. KWK „Brzeszcze-Wschód”, KWK „Anna”, KWK „Jas-Mos”, KWK Pokój I”, KWK „Makoszowy”, KWK „Krupiński”, KWK „Wieczorek I”, KWK „Śląsk”, KWK „Wieczorek II”, KWK „Mysłowice- Wesoła I”, KWK „Rydułtowy I”, KWK „Piekary I”, KWK „Jastrzębie III”, KWK „Pokój II”.

Jak stwierdził rzecznik MAP, “w 1989 r. kopalnie wydobyły 177,4 mln ton węgla”, a “w bieżącym roku planuje się wydobycie ok. 55 mln ton węgla”.

Obecnie węgiel kamienny jest wydobywany w 20 kopalniach z czego 3 należą do prywatnych przedsiębiorców – poinformował rzecznik.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Interia, Super Express

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY