Za 1,5 roku Polska zamknie kopalnie węgla? To konsekwencja decyzji UE

WAŻNE
Dodano   2
  LoadingDodaj do ulubionych!
wybuch metanu

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Pixabay

Choć w ubiegłym roku polski rząd zadeklarował, że wygaszanie polskiego górnictwa węglowego potrwa do 2049, to ten proces może być jednak znacznie szybszy. Zwrócił na to uwagę Piotr Woźniak, w latach 2005–2007 minister gospodarki, w latach 2011–2013 podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska i główny geolog kraju, w latach 2016–2020 prezes zarządu Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa.
  • Mamy trzy zagłębia w Polsce: dolnośląskie, górnośląskie i lubelskie – przypomniał Piotr Woźniak.
  • Lubelskie, które produkuje najmniej, jest bezmetanowe i mogłoby działać po 2023 roku. Dolnośląskie ma złoża na wyczerpaniu. Górnośląskie, które jest głównym źródłem węgla krajowego, miałoby zostać zamknięte 31 grudnia 2023 roku, zgodnie z decyzją UE.
  • Zasobów węgla energetycznego przyzwoitej jakości mamy w złożach 3,6 mld ton przy produkcji rocznej rzędu 50 mln ton. Można to sobie podzielić jedno przez drugie, wychodzą setki lat – w złożach. I to są tylko te złoża objęte tzw. PZZ, tj. Programem Zagospodarowania Złoża. Czyli nie jakieś domniemane, prawdopodobne do wydobycia czy do rozpoznania. To są złoża objęte już planami kopalń(…). To są ogromne zasoby. Bo ogólne zasoby węgla w Polsce to jest ponad 60 mld ton – podkreślił były minister.
  • Zobacz także: Bodakowski: Czekam na nową partię polityczną. Alternatywę dla PiS i Konfederacji [OPINIA]

Koniec polskich kopalni – szybciej niż myślimy

Większość kopalni węgla w Polsce miałoby zostać zamknięte 31 grudnia 2023 roku. Pozostałyby nieliczne, jak Bogdanka na Lubelszczyźnie. Skąd ten pośpiech? Wytłumaczył to Piotr Woźniak na antenie RMF FM. Rozporządzenie Rady Europejskiej i Parlamentu Europejskiego, które nakazuje zamknięcie od 1 stycznia 2024 r. wszystkich stacji odmetanowania, będzie jego zdaniem de facto likwidacją kopalni na Górnym Śląsku.

Każda z tych kopalń ma trzeci albo czwarty stopień zagrożenia metanowego. Przy zamknięciu wszystkich tych stacji odmetanowania, żaden kierownik ruchu, żaden szef kopalni nie pośle ludzi na dół. Moment zamknięcia stacji odmetanowania oznacza, że górnośląskie zagłębie węglowe staje – podkreślił.

Główne źródło węgla krajowego – zamknięte?

Ekspert przypomniał, jak wygląda sytuacja polskiego górnictwa.

Mamy trzy zagłębia w Polsce: dolnośląskie, górnośląskie i lubelskie. Lubelskie jest bezmetanowe i pozostaje nietknięte, z tym, że produkuje najmniej. (…) Dolnośląskie z kolei jest zczerpane, pozostały pojedyncze kopalnie, ale one się nie bardzo liczą. Natomiast Górnośląskie Zagłębie Węglowe, które jest głównym źródłem węgla krajowego, jest tam 144 złóż, jak ostatnio liczyłem, skupionych w kilku kopalniach, każda z tych kopalń ma trzeci albo czwarty stopień zagrożenia metanowego. To znaczy, że musi być wciąż odmetanowywana – stwierdził.

Woźniak nie wyklucza, że dalsze istnienie górnośląskich kopalni można byłoby jeszcze uratować. Co można z tym zrobić?

Przede wszystkim na to zareagować. Jest jeszcze na to czas, bo to się bardzo długo miele w młynach unijnych. Pierwszy projekt był 15 grudnia 2021. (…) Kopalnia, która może działać, zgodnie z tym rozporządzeniem, nie może emitować więcej niż 500 kg metanu na tysiąc ton węgla – powiedział.

To wyklucza działanie kopalni na Górnym Śląsku.

Trzeba było się tym zająć, gdy to pojawiło się po raz pierwszy. Obawiam się, że jest dosyć późno. Cykl konsultacyjny tego rozporządzenia już się zakończył. Bruksela jako twór wyjątkowo biurokratyczny bardzo nie lubi jak się przekracza procedury. Trzeba byłoby do tego wrócić, wyciągnąć to z powrotem na tapetę i rzeczywiście od każdej strony obejrzeć, pokazując, jakie będą skutki wprowadzenia tego w życie – wskazał.

Mamy ogromne zasoby węgla

Zasobów węgla energetycznego przyzwoitej jakości mamy w złożach 3,6 mld ton przy produkcji rocznej rzędu 50 mln ton. Można to sobie podzielić jedno przez drugie, wychodzą setki lat – w złożach. I to są tylko te złoża objęte tzw. PZZ, tj. Programem Zagospodarowania Złoża. Czyli nie jakieś domniemane, prawdopodobne do wydobycia czy do rozpoznania. To są złoża objęte już planami kopalń(…). To są ogromne zasoby. Bo ogólne zasoby węgla w Polsce to jest ponad 60 mld ton. To też są ogromne zasoby, więc teoretycznie można by po nie sięgnąć. Tym niemniej, ze względu na spolegliwość z przepisami, które funduje nam Unia Europejska(…) wydobycie węgla będzie poważnie ograniczane – podkreślił Piotr Woźniak.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

rmf24.pl, twitter.com

Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY