Kuriozalny plakat “świąteczny” na ulicach Warszawy. Tylko o jakie święta może chodzić?

Dodano   1
  LoadingDodaj do ulubionych!
Plakat na ulicach Warszawy.

Plakat na ulicach Warszawy. / Fot. Twitter/wieslawowic

Na ulicach Warszawy pojawił się plakat z życzeniami świątecznymi dla mieszkańców. Po jego wyglądzie trudno przesądzić, o jakie święta może chodzić. 18 grudnia rozpoczyna się żydowska Chanuka, a 25 grudnia chrześcijanie rozpoczynają obchody Świąt Narodzenia Pańskiego. Z kolei w pogańskich zwyczajach Słowian 24 grudnia to Szczodre Gody - święto celebrujące przesilenie zimowe. Być może materiał nawiązuje do któregoś z tych świąt.

Zobacz także: Organizacja pro-life apeluje ws. wyroku TK o aborcji. “Ta część wyroku nie została zrealizowana”

To już nie pierwszy raz, gdy samorząd Warszawy przygotowuje w okresie Adwentu życzenia świąteczne, które trudno na pierwszy rzut oka powiązać z jakimś konkretnym świętem. Być może element trzymany na tegorocznym plakacie przez Syrenkę Warszawską nawiązuje do gwiazdy noszonej przez tradycyjnych kolędników. To by wskazywało, że może chodzić jednak o święta chrześcijańskie.

25 grudnia chrześcijanie na całym świecie rozpoczynają świętowanie Świąt Narodzenia Pańskiego. Są one poprzedzone Wigilią. W Polsce tradycją jest rodzinna, wigilijna kolacja. Święta Bożego Narodzenia poprzedza okres Adwentu. Okres świąteczny kończy się w Niedzielę Chrztu Pańskiego, tj. pierwszą niedzielę po uroczystości Objawienia Pańskiego (Trzech Króli). Choć w polskiej tradycji okres ten przedłuża się aż do 2 lutego, tj. Święta Ofiarowania Pańskiego, wypadającego czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu. Do tego czasu m.in. śpiewa się kolędy.

Z kolei pozostali, którzy nie są ani chrześcijanami, ani żydami, ani poganami, a mieszkają w Polsce, po prostu mają kilka dni wolnego w grudniu, a potem jeszcze 6 stycznia. Zwyczajem celebrytów jest wyjazd w tym okresie na wypoczynek zagraniczny, np. na narty.

Jak myślicie, do jakich świąt odwołują się życzenia warszawskiego samorządu?

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Twitter

Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY