Co z przyszłością górnictwa w Polsce? Minister wezwany do odpowiedzi

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin

Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin / Fot. PAP/Leszek Szymański. Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030

Stowarzyszenie "Wiara i Czyn" opublikowało na swojej stronie internetowej pytania, jakie przesłało ministrowi aktywów państwowych Jackowi Sasinowi. Dotyczą one m.in. bezpieczeństwa energetycznego Polski, czy wydobycia węgla.

Zobacz także: Incydenty w ukraińskich placówkach dyplomatycznych. Rau: “Wygląda to stosunkowo poważnie”

Stowarzyszenie “Wiara i Czyn” chce od Sasina otrzymać odpowiedzi na pytania dotyczące górnictwa, cen węgla, czy wodoru.

1. Czy są w Polsce opracowywane lub wdrażane projekty zwiększenia ilości wydobycia węgla kamiennego przy jednoczesnym dbaniu o  rozwój efektywności technologii wydobycia węgla kamiennego w kontekście zachowania bezpieczeństwa ludzi i środowiska?
2. Jakie decyzje i umowy krajowe i międzynarodowe oraz konkretne działania zostały w ostatnich 7 latach podjęte lub podpisane przez rząd RP, które w konsekwencji blokują wydobycie węgla kamiennego lub uniemożliwiają jego wydobycie oraz przyczyniają się do blokowania rozwoju przemysłu wydobycia  węgla kamiennego w naszym kraju?
3. Jakie decyzje legislacyjne podjął rząd RP w ostatnich 7 latach w celu zmniejszenia wpływu firm lub organizacji pośredniczących w dalszej odsprzedaży na windowanie cen węgla? Jakie organizacje lub instytucje pośredniczą w dalszej odsprzedaży w/w surowca w Polsce i czy rząd ma jakikolwiek wpływ na ich strukturę własnościową i organizacyjną?
4. Czy Polska ma już opracowaną metodę pozyskiwania wodoru z węgla brunatnego stosowaną w krajach wysoko uprzemysłowionych?
5. W mediach pojawiała się informacja o istnieniu umowy społecznej dotyczącej zamknięcia wszystkich kopalń w Polsce na przestrzeni najbliższych 20-30 lat. Czy istnieje taka umowa? Jeśli tak to przez kogo i z kim została zawarta?
6. Czy prawdą jest, że szyby niektórych kopalni węgla kamiennego zostały zasypane gruzem lub podobnym materiałem, które to działanie trwale uniemożliwia ponowne uruchomienie tych szybów do eksploatacji? Czy takie działanie jest Ministerstwu znane, a jeśli tak to czy Ministerstwo wdrożyło działania w celu wyjaśnienia kto za nie odpowiada?

Póki co ministerstwo nie nadesłało odpowiedzi.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Stowarzyszenie “Wiara i Czyn”

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Najstarsze
Najnowsze Najpopularniejsze
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY