Trzy Polki zatrzymane jako podejrzane o przynależność do włoskiej mafii

Dodano   0
  LoadingDodaj do ulubionych!
Zdjęcie ilustracyjne

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. Wikimedia Commons

Trzy Polki zostały zatrzymane w Polsce pod zarzutem współpracy z 'Ndranghetą, "najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech".
  • Jej członkowie zakładali firmy i wystawiali fałszywe dokumenty, które potwierdzały fikcyjne transakcje.
  • Wystawione faktury proforma oznaczały uniknięcie podatku, a jednocześnie potwierdzały przepływ środków na konta bankowe poszczególnych firm.
  • Wobec zatrzymanych kobiet wszczęto postępowanie ekstradycyjne do Włoch.
  • Zobacz też: Rosja zwraca się do Indii o pomoc w obliczu zachodnich sankcji

Włoskie władze wydały europejskie nakazy aresztowania trzech kobiet, wszystkich w wieku około czterdziestu lat, w związku z ich domniemanym udziałem w grupie przestępczej i praniem brudnych pieniędzy.

Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), wspólnie z Krajową Administracją Skarbową (KAS) i Biurem Międzynarodowej Współpracy Policji Komendy Głównej Policji, zatrzymali trzy Polki – powiedziała PAP w środę rzeczniczka CBŚP Iwona Jurkiewicz. Jak dodała, zatrzymania były częścią projektu I-CAN (Interpol Cooperation Against ‘Ndrangheta).

Polska operacja była związana z włoskim śledztwem dotyczącym grupy przestępczej, która sporządzała fałszywą dokumentację i dopuszczała się oszustw podatkowych na szkodę budżetu państwa włoskiego, a także prania pieniędzy. Rzeczniczka Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) Justyna Pasieczyńska powiedziała, że grupa przestępcza, w którą zaangażowane były Polki, działała w Polsce i we Włoszech.

Proceder

Jej członkowie zakładali firmy i wystawiali fałszywe dokumenty, które potwierdzały fikcyjne transakcje. Wystawione faktury proforma oznaczały uniknięcie podatku, a jednocześnie potwierdzały przepływ środków na konta bankowe poszczególnych firm. Pasieczyńska dodała, że wartość fikcyjnych transakcji szacowana jest na ponad 50 mln euro.

W skład grupy wchodziło co najmniej 30 osób, które współpracowały z ‘Ndranghetą, obecnie najpotężniejszą organizacją przestępczą we Włoszech. Zatrzymane Polki zasiadały w zarządach fikcyjnych spółek, których konta służyły do przekazywania pieniędzy należących do grup przestępczych. Według ustaleń śledczych, gotówkę z banków w Polsce wypłacały tylko tzw. zaufane osoby.

Jedna z zatrzymanych kobiet przyznała, że wypłaciła z banku ponad 15 mln euro. Gotówkę przekazała kurierom, którzy rozliczali się z organizatorami procederu we Włoszech. Dwie z nich zostały zatrzymane w drodze powrotnej do Włoch. W samochodzie miały blisko 500 tys. euro.

Zajęto majątek podejrzanych o wartości prawie 12 mln euro, w skład którego wchodziły cztery wille położone w nadmorskich i górskich kurortach, samochody, motocykle, biżuteria i luksusowe zegarki.

Wobec zatrzymanych kobiet wszczęto postępowanie ekstradycyjne do Włoch.

Chcesz być na bieżąco? Czytaj codziennie MediaNarodowe.com

Rmf24, The first news

Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Przeglądaj wszystkie komentarze

POLECAMY